Jdi na obsah Jdi na menu
 


O mně

Kvůli potravinovým intolerancím se již od listopadu 2010profilova-fotka-petram.jpg stavuji bez lepku, mléka a vajec, a navíc (dobrovolně) bez masa. Když o tom zpětně přemýšlím, nejrůznější neurčité zdravotní problémy mě provázely odmalička, ať již časté bolesti břicha, zácpa, nadýmání nebo občasný průjem (typicky po pudinku nebo krupicové kaši). Během studia na vysoké škole se tyto problémy vyostřily a mně bylo špatně snad po všem, co jsem snědla. Nikdo z lékařů nebyl schopný říci, co se mnou je. Podezření padlo i na celiakii, ale ta se z krevních testů nepotvrdila. Pátrala jsem tedy sama na internetu a narazila na potravinové intolerance způsobené IgG protilátkami. Příznaky i projevy na mě zcela seděly, a tak jsem zainvestovala do drahých a v té době u nás téměř nedostupných testů. Vzorky krve jsme s výživovou poradkyní poslaly do Německa a za čtyři týdny jsem se dočkala svého ortelu – trpím rozsáhlou potravinovou intolerancí, moje tělo vytváří protilátky proti obilninám obsahujícím lepek, proti mléčným a vaječným bílkovinám a proti celé plejádě dalších potravin, například fazolím, paprice, banánům, zázvoru a dalším. Tyto výsledky prokázaly, proč mi bylo špatně po opravdu každém jídle. Netolerované potraviny jsem hned vypustila a začala vařit z toho, na co mé tělo nereagovalo. Zpočátku to bylo velmi obtížné. Vaření ani pečení se mi nedařilo, vše se sráželo, rozpadalo, rychle kazilo. Netušila jsem, z čeho vařit, vhodné suroviny se sháněly obtížně a zdálo se jich být velmi málo. O cenách ani nemluvě. Ač jsem od mala ráda vařila, nasazení diety a první neúspěchy mě od tohoto koníčku zcela odradily. Nicméně po velmi krátké době jsem pocítila pozitivní účinek svého dietního snažení. Odešla zácpa a nadýmání, zlepšila se mi pleť a přestala jsem být tak často nemocná. To všechno bylo velkou motivací držet se daného směru.

frutarian_ovoce-i.jpg

O necelý rok později byla podobná diagnóza stanovena i u mé sestry a maminky. V té době jsem začínala na kuchařském poli slavit první úspěchy – chleba se přestal srážet, omáčky se začaly tvářit jako omáčky a ne jako voda, a také jsem začala objevovat asijskou kuchyni, která z velké míry vychází z pro nás nezávadných surovin. Se sestrou jsme se pustily do ještě větších experimentů a z neúspěchů jsme si začaly dělat legraci (kdo třeba může obyčejným houskovým knedlíkem rozbíjet okna nebo připravit chlebovou strouhanku bez struhadla???).

raw-servirovane.jpg

Postupem času jsem si našla svůj vlastní stravovací styl, který bych rozhodně nenazývala dietou. Brzy jsem přišla na to, že nemůžu žít jen z náhražek, které se sice tváří jako rohlík nebo jogurt, ale výživově mému tělu nedodají nic prospěšného. Nehledě na to, že mi ani nechutnají a často je mi po nich i těžko (jak by ne, když jsou nacpané škroby a aditivy). Místo toho si vybírám přirozeně bezlepkové potraviny a suroviny (luštěniny, rýži, pohanku...), hraji si s asijskou kuchyní, kde mnou netolerované potraviny téměř nepoužívají (indickou, thajskou, čínskou) a experimentuji s jednodruhovými nutričně výživnými moukami namísto běžných směsí plných škrobů, sojového lecitinu, lupiny a podobně. Mám moc ráda ovoce a zeleninu a zakládám na nich vlastně každé denní jídlo. Poslední dobou jsem značně omezila všechny obilniny a přidala ještě víc ovoce, zeleniny, oříšků a semínek. Objevila jsem kouzlo mixeru a smoothies, ne řídkých přeslazených koktejlů, ale hustých kaší nacpaných živinami. Nejsem zastánce žádného konkrétního směru (snad kromě vegetariánství a kvůli dietě vlastně veganství), inspiruji se u makrobiotiky, raw stravy i nízkohistaminové diety a ze všeho si beru to, co považuji za přínosné. Nicméně na blogu najdete i několik masových receptů (od sestry a kamarádek) a receptů na chleba a klasické pečivo, které sice sama nejím, ale peču pro zbytek rodiny. Věřím, že si v mých receptech každý najde, co mu vyhovuje.

raw-misky.jpg

Svůj příběh dávám jako motivaci všem, kteří se najednou ocitnou v situaci, kdy musí opustit své dosavadní stravovací návyky a začít zcela od začátku. Nebojte se, zkoušejte, ochutnávejte a věřte – žádný učený z nebe nespadl.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Děkuji za sdílení

(Šárka, 10. 1. 2017 19:13)

Dobrý den,
děkuji za stránky, doteď jsem pátrala buď mezi veganskými recepty, kde ale používali lepek, nebo bezlepkovými a tam zase kralovalo mléko, tvaroh atd. Tady si recepty upravovat nemusím. Určitě vyzkouším!

Re: Děkuji za sdílení

(Petra, 10. 1. 2017 20:04)

Dobrý den, Šárko. Doufám, že se Vám mé recepty osvědčí a budete s nimi spokojená.
Petra

Skvělý blog!

(Evik, 27. 9. 2016 13:02)

Dobrý den Petro,

před pár týdny jsem si pomocí Food detectivu udělala test intolerance potravin (testuje se 59 potravin - 2 400 Kč) a ač test není levnou záležitostí,
vůbec nelituju, že jsem se do toho dala. Jak jsem zjistila i u imunologa se pohybuje test jedné potraviny od 40 do 60 Kč, takže bych neušetřila ani
cestou přes doktory. Jako nejsilnější "alergen" mi vyšlo kravské mléko a střední: lepek, vejce, kvasnice, arašídy ...
Jsem moc ráda, že jsem objevila Vaše stránky se spoustou zajímavých receptů. Co mě rozesmálo už názvem bylo Čínoto :) a mám vážně
chuť ho hned vyzkoušet :)
A taky mě těší, že máte blízko k asisjské a indické kuchyni, protože ty zbožňuji. Těším se na prohlídku receptu.
A chtěla jsem se zeptat, máte nějaké zkušenosti s kozím mlékem? .. já si ho nedávno dala a vypadá to, že ho snáším dobře.
Po kravském mléku jsem měla po 250 ml hrníčku v žaludku orchestr a kozí mléko ani "Ň"...
mějte se a jen tak dále, dobrá práce!

Re: Skvělý blog!

(Petra, 27. 9. 2016 20:47)

Dobrý den,
moc mě těší, že se Vám blog líbí. Asijská kuchyně je skvělá, často je přirozeně bez lepku, mléka i vajec a dá se s ní neskutečně kouzlit. Mám v práci řadu kolegů z Indie a Číny, tak se učím přímo od nich.
Co se týká kozího mléka, já bohužel reaguji velmi silně na kasein, a ten je obsažen v každém živočišném mléce, takže nesmím ani kozí.
Malou útěchou je, že po několika letech už nereaguji citlivě na stopy mléka, dřív jsem musela hlídat opravdu všechno do posledního promile složení.
Petra

Poděkování

(Renča, 11. 9. 2016 18:38)

Chtěla bych touto cestou poděkovat za bezva stránky. Když mi dcera oznámila, že jí přiletí kamarádka z USA a že nemůže lepek, prohlásila jsem, že to není žádný problém. Leč jsem netušila, že slečna nemůže lepek, mléko, vejce, luštěniny a sóju. Začala jsem pátrat po netu a našla tyto stránky a spoustu receptů. Do této doby jsem netušila, kde všude se ukrývá lepek a hlavně sója, která je snad úplně ve všem. Ale podařilo se! Asi jsem upekla nejdražší chleba na světě, kromě peněz to stálo hromadu nervů a času, ale odměnou byl spokojený výraz návštěvy u snídaně a její neustále ujišťování jak je to super. Našla jsem tady recept na marokánky - a ty jsou snad ještě lepší než ty "normální". Co mě ale vytáčí je obrovský byznys se zdravou výživou - zvlášt v nákupních centrech, to je zlodějna, o lékárnách ani nemluvím... Překvapilo mě, že spoustu věcí se dá koupit v obyčejných obchodech - Albert, Tesco, Kaufland - to bylo příjemné .
Patří Vám velké díky za to, že se s ostatnímu dělíte o své zkušenosti a recepty.

Re: Poděkování

(Petra, 12. 9. 2016 19:28)

Moc děkuji za chválu, ta mě vždycky potěší a hlavně motivuje do dalšího psaní.
Dnes je to už s nakupováním v supermarketech jednoduché. Když jsem si dietou začínala, nebylo v supermarketech nic a ani zdravé výživy nebyly ani ze třetiny tak zásobené jako dneska.

intolerance

(katka, 8. 9. 2016 9:16)

Zdravím Vás!

děkuji za vaše stránky, moc mi pomáhají co do inspirace neb mám také intoleranci laktózy a i přes negativní výsledky intolerance na pšeničný protein jsem po dlouhých letech utrpení zcela vyřadila lepek a rázem je mi nesrovnatelně lépe. Maso nejím také. Jsem vegan. Chci se Vás zeptat, jaké testy jste si dělala a posílala do Německa, zda jsou nějak přístupné potažmo kolik stojí? Mám totiž také podezření na soju a a některé luštěniny. Děkuji a krásný den :)

Re: intolerance

(Petra, 8. 9. 2016 20:38)

Dobrý den, Katko,

děkuji za chválu stránek, jsem ráda, že Vám pomáhají. Co se týká testů, nechala jsem si je dělat přes paní Bevelaqua z Centra správné výživy (http://www.potravinovanesnasenlivost.cz/). Odběr krve jsem si musela zajistit sama, poté jsem jí donesla zkumavku a ona to odeslala do Německa. Výsledky byly do měsíce.
Případně podobné testy dělají i v nemocnici v Krči. http://www.ftn.cz/potravinove-intolerance-742/
Testy jsou hodně drahé, ale mě opravdu zachránily.

Petra