Jdi na obsah Jdi na menu
 


Atopický ekzém dospělých a potravinová intolerance

Úvod

Atopický ekzém je kožní onemocnění, jehož projevem je vyrážka a nepříjemně suchá svědící kůže. Již dávno bylo prokázáno, že původ tohoto onemocnění je v autoimunitě. Často se pojí se sennou rýmou, alergiemi či potravinovými intolerancemi. I když je tato vazba poměrně známá, jen málo lékařů (zatím) na potravinové intolerance věří, a tudíž jsou ochotni je s atopickým ekzémem spojovat. Přitom léčba by pak byla mnohem jednodušší, vyřazením netolerovaných potravin se ekzém může zlepšit již za několik málo týdnů. Podobnou zkušenost má i kamarádka Kája. Nabídla se, že své postřehy popíše, a třeba tak pomůže ostatním, kteří s atopickým ekzémem bojují.

 

Kájin příběh

Atopický ekzém je neuvěřitelně otravné onemocnění. Obvykle se na jeho vzniku podílí více faktorů, z nichž jen některé lze ovlivnit. Pokud jste se progooglovali až na tyto stránky, znamená to, že už s ekzémem nějaký pátek bojujete, navštívili jste několik lékařů, zkusili různé metody léčby, ale kromě kortikoidů, kterými si lze pomoct, když je nejhůř, vlastně nic pořádně nezabralo. Zde bych chtěla popsat, jak s ekzémem válčím já a třeba někoho inspiruji.

Atopický ekzém se mi objevil už před prvními narozeninami a provázel mně celé dětství. Lékaři na mě tehdy vyzkoušeli všechno možné, různé diety, mastičky, léky, rodiče se mnou navštívili i léčitelku, ale nic nepomohlo. Prokázala se pylová alergie a snížená imunita, ale žádná konkrétní souvislost s ekzémem. S věkem se naštěstí začal ekzém uklidňovat a v pubertě se omezil na několik nevýznamných ložisek a kontaktní alergii na syrové brambory, kiwi a rajčata. Ve 23 letech se mi (nejspíš vlivem stresu) začal ekzém vracet. Nejprve jen na hřbetě jedné ruky, pak druhé ruky a po dvou a půl letech začalo být jednodušší vyjmenovat, kde ekzém nemám... Během těch 2,5 roku jsem zkoušela ekzém zastavit kortikoidy, fototerapií (která se ukázala být kontraproduktivní) a omezením konzumace tzv. zkřížených potravinových alergenů, které odpovídají mé pylové alergii (v mém případě hlavně jablek). Přestala jsem používat aviváž a hledala co nejvhodnější promazávací krémy. Přesto se výsledky nedostavily a já se často budila tím, že jsem se škrábala. Nakonec jsem se odhodlala zkusit diety. Nejprve jsem změnila alergoložku a nechala si udělat poměrně podrobné krevní testy na alergii (kožní testy (prick testy) nebylo bohužel kde udělat). Z těch se ovšem potvrdilo pouze to, co už bylo známo - silná pylová alergie a k ní odpovídající zkřížená alergie na jablko, potenciální alergie na mandle a ořechy. Potlačila jsem tedy ekzém kortikoidy a pak zkusila naslepo vyřadit na zhruba 6 týdnů mléko a vejce. Ekzém se po odeznění účinků kortikoidů vrátil, ale ne všude a s o něco menší intenzitou. Pořád to nebylo žádné velké vítězství a po opětovném zařazení mléka a vajec se zase ekzém pomalu vracel. Další na řadě byl lepek. Zde nastalo velmi mírné zlepšení, ale nic průkazného a po opětovném zařazení lepku se ekzém zhoršoval jen pomalu a nenápadně.

Nakonec jsem se odhodlala a vyzkoušela test na potravinové intolerance. Moc jsem tomu nevěřila, moje alergoložka je k testům IgG protilátek skeptická, ale žádný další nápad jsem už neměla. Vyšla mi intolerance na mléko, vejce, pšenici, arašídy (sbohem, mé milované arašídové máslo) a para ořechy. Ještě jsem vyloučila jablka a veškeré ořechy, kvůli pravé alergii. Nasadila jsem dietu a po 14 dnech začínalo být zřejmé, že dieta zabírá. Po šesti týdnech ekzém z větší části vymizel, na zbývajících ložiscích lze velmi dobře sledovat, jak ekzém ovlivňuje počasí i dietní chyby a věřím, že se mi je během pár měsíců podaří úplně zahojit. Protože se ukázalo, že dieta zohledňující potravinové intolerance má v mém případě smysl, nechala jsem si udělat ještě podrobné testy v Thomayerově nemocnici, výsledky budu mít bohužel až v lednu. Pokud dojde k úplnému zahojení a regeneraci kůže, zkusím opět zařadit intolerované potraviny do jídelníčku a budu sledovat, co se bude dít.

Ekzém je ale multifaktoriální záležitost a to, že držím dietu, která zabírá, neznamená, že se můžu přestat pravidelně promazávat, nenosit rukavice při mytí nádobí a hodinu se sprchovat horkou vodou. Je vždycky dobré ekzém potlačovat více prostředky, jen tak lze zvýšit naději na úspěch.

 

Faktory, které mohou ovlivňovat stav atopického ekzému:

 • Jako první vrstvu na kůži nosit bavlněné oblečení (někdy lze i tzv. funkční prádlo, i když je to umělina)
 • Při praní prádlo důkladně vymáchat (já peru normálním pracím práškem a nepoužívám aviváž, takže místo „avivážování“ se prádlo ještě jednou vymáchá)
 • Pravidelně luxovat, větrat a vyhýbat se prašnému a zakouřenému prostředí
 • Nepoužívat běžná mýdla, na práci s čisticími prostředky vždy používat rukavice (já mám jedny v koupelně a dvoje v kuchyni - na nádobí a na škábání zeleniny)
 • Nesprchovat se příliš dlouho a příliš horkou vodou, zkusit koupele s olejem, nebo solí (používám Živou sůl, dvakrát týdně si poležet ve vaně je skvělý relax a kůži to také prospívá)
 • Mazat, mazat, mazat! (na promazávání v současné době používám mléko Leciderm a k němu zkouším i další značky, docela dobrý mi přišel Cannabiox a Exomega, Atoderm mě úplně nenadchl)
 • Kortikoidy používat jen jako záchrannou brzdu, podle doporučení lékaře, aby se omezily nežádoucí účinky. Lze zkusit i imunomodulační léčbu (indikuje kožní lékař), mně ale nepomohla
 • Nechat si udělat testy na alergie a zvážit i možnost tzv. zkřížené alergie
 • Maximálně odbourat stres a mít dostatek spánku (stres je bohužel častý spouštěč ekzému, ale málokdy to funguje tak, že by po odeznění stresu ekzém sám zmizel. Většinou to dopadne tak, že původní stres zmizí, ekzém zůstane a pak se člověk začne stesovat přímo tím ekzémem, je to takový začarovaný kruh)
 • Ekzém se může zhoršovat v zimě (vliv chladu) i v létě (vliv horka, zapocení, slunce)
 • Pokud nic nezabírá, zkusit popřemýšlet o potravinové intoleranci.
 • Pokud testy prokáží intoleranci na naše oblíbené a často konzumované potraviny, nepropadat trudomyslnosti a začít experimentovat s tím, co jíst můžeme. Jídlo je jedna z největších životních radostí a to, že si o Vánocích nemůžu dát kapra se salátem (vejce, mléko, pšenice), ještě neznamená, že budu chroupat suchary a smutně koukat na ostatní, jak se cpou. Část kapra uděláme klasicky a část upeču se zeleninou a všichni budou spokojení. Stejně tak není důvod, abych přestala chodit s kamarádkami do hospody. Jen prostě nepůjdeme do pizzerie :-D

 

Autorka: Kája

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Exém a trávící obtíže

(Nella, 3. 3. 2016 19:25)

Dobrý večer, je to asi rok co se u mě projevil atopický exém a to dost drasticky téměř na celém těle, testy na alergii na kožním nic nepotvrdily, ale mám poslední 2 roky i takové neurčité trávicí obtíže. Nadýmání, časté průjmy křeče v břiše, tak mě napadá že tam mohla být souvislost a mohlo by se jednat o nějakou potravinovou alergii či intoleranci. Co si o tom myslíte. Děkuji za názor .

Re: Exém a trávící obtíže

(Petra, 5. 3. 2016 12:38)

Dobrý den,
mnohokrát jsem se setkala s názorem, že ekzémy jsou téměř vždycky způsobeny jídlem. Sama jsem si to ověřila na řadě známých a přátel, takže se s tímto názorem ztotožňuji. Můžete zkusit na měsíc vynechat všechny často intolerované potraviny (lepek, mléko, vejce, ořechy, soju, jahody...). Pokud se jedná o intoleranci, měla byste do čtyř týdnů pozorovat alespoň částečné zlepšení. Případně můžete zainvestovat do domácího testu na intolerance Food Detective.
Petra

cena IgG

(N, 26. 2. 2014 18:54)

Dobrý den,
také řeším atopický ekzém, nedávno jsem po dlouhé době vysadila kortikoidy a udělaly se mi menší ložiska, malé zarudlé fleky, na rukou a nohou, plus se mi dost loupe kůže na puse. Zkusila jsem veganství, ale zatím se ekzém pouze nezhoršuje (plus mažu zinkovou mast a kokosový olej). Zkusila bych tedy bezlepkovou dietu a teké testy intolerance potravin. Před dvěma lety mi dělali na alergologii testy na obiloviny, srst, prach...ale nic nezjistili (jenom lehce oves). Chtěla bych se tedy zeptat, kde jste si testy IgG nechala dělat a kolik to asi stálo..
Děkuji

Re: cena IgG

(Petra, 2. 3. 2014 10:15)

Dobrý den,
všechny informace, na které se ptáte, najdete v sekci Potravinové alergie a intolerance (https://varimbezlepkumlekavajec.estranky.cz/clanky/potravinove-alergie-a-intolerance/potravinove-alergie-a-intolerance.html). Testy je dnes asi nejlepší podstoupit v Krči. Platí se podle počtu testovaných alergenů.
Petra

atopický exem a detox

(Jana, 12. 6. 2014 22:30)

Dobrý den, řeším exem od malička. Po porodu se mi zhoršil, možná vliv horm.ant. Tu jsem vysadila,stejně tak jsem z jídelníčku vyřadila pšenici, mléko a velmi omezila cukr. A exem se zlepšuje! Ještě podporuji detox.gelem (Enterosgel) - vyhovuje mi, že odvádí toxiny z těla střevem a ne kůží. (Nejsem dealer). Zaujala mě možnost testů v Krči. Díky za článek.

Re: atopický exem a detox

(Petra, 13. 6. 2014 16:25)

Dobrý den Jano,
já osobně jsem přesvědčená, že atopický ekzém má původ v jídle. Tolik lidí pozoruje zlepšení již po několika málo dnech diety a všechno do sebe opravdu zapadá.
Petra

Re: Re: atopický exem a detox

(Lída, 8. 1. 2016 10:55)

Zdravím,
ze své zkušenosti mohu doporučit jednou týdně půst /pouze voda/ a pomohlo mi, když jsem se vzdala lepku, masa, mléčných výrobků a cukru. Dostatek čerstvého vzduchu a pohybu. Nestrádám, naopak , jak píše Petra, je tolik /pro mne nekonfliktních/ surovin ze kterých se dají udělat výborná jídla, aniž bychom si škodili. Držím všem palce :-)

atopický exem a detox

(Jana, 12. 6. 2014 22:31)

Dobrý den, řeším exem od malička, momentálně na rukách (máme v rodině). Po porodu se mi zhoršil, možná vliv horm.ant. Tu jsem vysadila,stejně tak jsem z jídelníčku vyřadila pšenici, mléko a velmi omezila cukr. A exem se zlepšuje! Ještě podporuji detox.gelem (Enterosgel) - vyhovuje mi, že odvádí toxiny z těla střevem a ne kůží. (Nejsem dealer). Zaujala mě možnost testů v Krči. Díky za článek.

skúsenosť

(Dominika, 6. 11. 2015 20:13)

Ahoj,
taktiež sa mi začali robiť na tele malé červené svrbivé vyrážky a po osprchovaní som si išla zoškrabať pokožku. Nevedela som, čo mi je, ale môj alergológ mi spravil testy na alergiu, pri ktorej vyšla intolerancia na jedlo avšak musela som si kúpiť test, ktorý mi ukázal, že nemôžem kravské mlieko, vajcia, pšenicu, hríby a kvasnice. Som úplne zúfala, pretože všetko sa navzájom vylučuje a som prakticky iba na zemiakoch, mase a nejakej zelenine. Pečivo je u mňa mínus, nakoľko každé pečivo obsahuje min. 1 z týchto zložiek. Najhoršie na tom je, že iba cestoviny bez pšenice, vajec a kvasníc stoja 900 g skoro 3 eurá a nakoľko to veľa ľudí nepovažuje za chorobu, resp. nepozná ju...tak to poisťovne nepreplácajú ako úhradu za potraviny aspoň v malej čiastke ako u bezlepkových pacientov. takže teraz sa snažím dietovať, tak držte palce :)

Re: skúsenosť

(Petra, 7. 11. 2015 18:40)

Ahoj Dominiko,
na dietu samozřejmě držím palce. Z mé zkušenosti je lepší se pečivu minimálně ze začátku vyhnout i z toho důvodu, že obsahuje hodně škrobů a často způsobuje trávicí problémy. Určitě nemáš jen brambory, zeleninu a maso, můžeš zkoušet pohanku, jáhly (pšeno), quinou, teff, amarant, čirok, kukuřici, různé druhy rýže (černou, červenou, neloupanou, basmati, jasmínovou a další), všechny možné luštěniny, semínka a ořechy. Sladké dezerty můžeš dělat například z jáhel a z rýže, můžeš si uvařit polévky, karbanátky, kaše, nákypy, chce to jen si s vařením zezačátku trochu pohrát. Snad tady najdeš dostatek inspirace.
Petra

Ekzem

(Bozena, 21. 11. 2014 2:46)

Ahoj Kajo, mam stejne priznaky a zkusenosti se ekzemem. Ma lekarka me odmita poslat k dermatologovi a udela testy na alergii. Ziji v zahranici, tak premyslim, ze bych jela do Cech a zaplatila si kozni testy a testy na intoleranci/alergii. Muzes mi prosim poradit kde se v Cechach mam poptat a vlastne na co se mam poptat? Lze najit informace na netu? Diky moc. Bozena

Re: Ekzem

(Petra, 21. 11. 2014 7:43)

Ahoj Boženko,
píšu místo Káji, která mi tento článek poskytla, ale teď je dlouhodobě v zahraničí, takže by Ti těžko odpovídala. Pokud máš ekzém, tipovala bych to spíš na intoleranci než na alergii. Testy na intolerance si i u nás musí platit každý sám, detailní informace najdeš zde: https://varimbezlepkumlekavajec.estranky.cz/clanky/potravinove-alergie-a-intolerance/potravinove-alergie-a-intolerance.html. Nevím, kde žiješ, ale možná bych se podívala v té dané zemi, je-li to západní Evropa nebo USA, testy tam na 90 % budou dělat také.
Petra

Atopický ekzém

(Aniette, 31. 10. 2013 19:54)

Pokud hledáte další informace k tomuto tématu, tak se můžete nechat inspirovat na stránkách www.komunita111.cz nebo www.trijednicky.cz
Řešíme tam různé zdravotní záležitosti, nejen problematiku atopického ekzému.