Jdi na obsah Jdi na menu
 


Káva, čaj, kakao a další nápoje

Poslední aktualizace 12.4.2015

 

Káva

Mletá i instantí káva jsou obvykle bezlepkové. Je třeba dát si pozor na nápoje z automatů, kde se lepek může vyskytnout.

 

Čaj

Čaje jsou obvykle bezlepkové, pozor jen na některé ochucené čaje, mohou obsahovat mléko nebo smetanu (např. Pickwick Višně s jogurtem, Jahody se Smetanou, Borůvky se smetanou, některé čaje karamelové atd.).

 

Kakao

Klasické kakao (na vaření, holandské atd.) je obvykle bez lepku a mléka.
Slazené kakaové nápoje (Granko, Nesquick atd.) jsou obvykle bez lepku. Obsah mléka je třeba zkontrolovat u každého výrobku zvlášť. Některá kakaa jsou zcela bez mléka (např. Orion Granko), některá obsahují "jen" laktózu a jiná přímo sušené mléko.

 

Karob

Karob poslouží jako příjemná alternativa kakaa. Jedná se o prášek získaný z plodů rohovníku. Je sladší a méně tučné než klasické kakao. Je ale potřeba si na něj zvyknout a neočekávat, že bude chutnat zcela stejně jako kakao. Více o karobu se dočtete zde.

 

Náhražky kávy

Karo od firmy Kávoviny je na rozdíl od všech dalších mně známých náhražek kávy bezlepkové. Dá se objednat v lékárně a koupit ve zdravých výživách.
TopKaro od firmy Kávoviny obsahuje pouze mletou praženou hlízu topinamburu a je bezlepkové.
Chicory Coffee Instant od firmy GrandArom (z Lidlu) obsahuje 60 % rozpustné kávy a 40 % čekanky a je příjemnou bezlepkovou alternativou klasické kávy.
Caro Ricoré od firmy Nestlé je nově také bezlepkové (od r. 2015), obsahuje 60 % rozpustné kávy a 40 % čekanky.

Pozor – Caro, Melta, Kávička… obsahují lepek!

karo-chleb_karo.jpg    topkaro.jpg

 

 

 

 

 

ricore-bzl.jpg

chicory-cafe-lidl.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instantní rostlinná mléka

Detailní přehled instatních rostlinných nápojů najdete zde. Ne všechny instantí nápoje jsou bezlepkové, při koupi je třeba důkladně číst složení. Velmi citlivým jedincům může vadit obsah kaseinátu (mléčné bílkoviny) v nápojích Zajíc (více opět v článku o instantních rostlinných nápojích).

Bezlepkové jsou
Zajíc Sojový Natural, Sojový Plus, Sojový s vlákninou, Sojový s příchutí smetany, Pohankový, Rýžový
ASP Soja Milk Natural, Vápník + lecitin, Jahoda, Vanilka
ASP Kukuřičný nápoj, Kokos milk
Top Natur Pohankový nápoj, Rýžový nápoj

Lepkové jsou
ASP Soja Milk Extra protein, Extra protein vanilka
ASP Oves Milk
Top Natur Oves Milk, Špaldový nápoj

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Káva

(Zdeňka, 12. 4. 2015 11:12)

Petr, prosím, kávu piješ? Osobně na ni reaguji - opožděně (asi do 24 hodin), ale pak příznaky přetrvávají docela dlouho. Četla jsem, že alergie / intolerance na pšenici bývá docela často s kávou spojená. Máš s tím zkušenosti?

Re: Káva

(Petra, 12. 4. 2015 13:10)

Zdeni, u mě je to přesně tak, káva mi nedělá dobře, zejména zrnková, a téměř ji nepiju. Je pravda, že se jí nevyhýbám nějak striktně a výjimečně si šálek dám, ale jen velmi slabou a rozpustnou nebo ještě lépe tu z Lidlu, kde je klasická káva ještě naředěna čekankou.
Petra

Re: Re: Káva

(Intolerance, 13. 4. 2015 6:31)

Děkuju za odpověď. Mě káva jako taková nevadí a její hořká chuť mi chutná a dělá dobře (kafein nepotřebuju). Jen na ni pak reaguji podobně jako na kukuřici (můj nejhorší "alergen"). Z posledního minišálku (test po delší době) jsem se vzpamatovávala skoro 3 týdny.
Jinak těch bezlepkových kávovin je více, ale to asi víš. Třeba CountryLife nabízí (http://www.countrylife.cz/kava-z-cikorky-100-g-bio-grana) nebo Chico (http://www.makrobiotika.cz/Chico-kavovinovy-napoj-BIO-120g-d305.htm)

Re: Re: Re: Káva

(Petra, 13. 4. 2015 20:08)

Těch náhražek je určitě víc, např. Ajuvédské nápoje nebo žaludovka, vybírala jsem ty snáze dostupné.

pozor na kaseinat

(Monika, 27. 7. 2013 10:45)

Chtěla bych upozornit, že např. pohankový zajíc obsahuje kaseinát. Jak jsem včera zjistila, kasein nebo kaseinát je mléčná bílkovina. Takže pro ty, kdo mají intoleranci laktozy je v pořádku, ale pro ty kdomají ABKM je nevhodný. Další dietní chyba, kterou jsem synovi dělala. :o(

Re: pozor na kaseinat

(Petra, 28. 7. 2013 12:38)

Moniko, děkuji za připomínku. Problém s obsahem kaseinu v nápojích Zajíc se přetřásá už asi dva roky, kdy začali jeho obsah uvádět na obalu. Kaseinátu je v Zajíci obsaženo hodně málo, dostává se tam jen jako kontaminant při výrobě, nikoli jako jedna ze žádoucích složek. Komunikovala jsem i s výrobcem, bližší informace jsou k přečtení zde: https://varimbezlepkumlekavajec.estranky.cz/clanky/vhodne-potraviny-a-suroviny/nahrazky-mlecnych-vyrobku/susene-mleko.html . Já osobně jsem na mléčné bílkoviny hodně citlivá a Zajíc mi nevadí. Každý alergik/dietář si to asi musí vyzkoušet sám. Pro další alternativy se můžete podívat do výše zmíněného článku.
Petra