Jdi na obsah Jdi na menu
 


Müsli (a další snídaňové cereálie)

Poslední aktualizace 18.6.2015

 

Bezlepkové müsli

Bezlepkových müsli existuje celá řada. Pokud dodržujete pouze bezlepkovou dietu, máte poměrně široký výběr. Pokud máte i jiná omezení, ať už alergie na ořechy nebo intolerance složek mléka, je třeba pečlivě kontrolovat složení.

Při bezmléčné dietě si dejte obzvlášť pozor na směsi, ve kterých jsou různé lupínky – často bývají obalené v čokoládové nebo jogurtové polevě.

 

Domácí müsli

První varianta je vyrobit si své vlastní müsli přesně podle svých představ. Návody, tipy a inspiraci najdete i na těchto stránkách:
Oříškovo-medové müsli
Kakaovo-kávové müsli
Voňavé müsli s kardamonem
Dobrou a rychlou variantou jsou i jen namíchané vločky se sušeným ovocem a semínky, bez zapékání. U nás vedou vločky jáhlové (jsou jemné a chutné) a pohankové (jsou hodně zdravé). Dále pak bezlepkové ovesné, i když s těmi jsem opatrná a zařazuji je jen občas (těžko říct, jak mé tělo reaguje na avenin, který je v ovsu obsažený a je příbuzný lepku).

 

Semix

Pohankové müsli s amarantem (banán, rozinky, jablko) hodnotím subjektivně jako nejlepší. Seženete ho v prodejnách se zdravou výživou. 300 g stojí cca 60 Kč. Na internetu (např. lekarna.cz) se dá koupit i kilové balení. Je sice doslazované, ale představuje příjemný kompromis mezi přeslazeným „lepeným“ a jen sypaným müsli.

Delikates Musli s červeným ovocem obsahuje jen 1.5 % jahod a malin, ale zato 20 % rozinek. Stejně jako jeho kolega s amarantem je velmi chutné, nepřipadá mi tak přeslazené jako třeba Emco.

 

Schär

Müsli od Scharu je dobře sehnatelná klasika. Schar vyrábí dva druhy: sypané ovocné Müsli Fruit (375 g cca 100 Kč) a sladké křupavé Crunchy Müsli (375 g cca 110 Kč).

 

Emco

Také Emco vyrábí bezlepkové müsli. Pohankové Mysli čokoláda a mandle obsahuje bezmléčnou čokoládu a je vhodné i pro dietu bez mléka. Mysli pohankové medové s ořechy se bohužel hůře shání, doporučuji e-shopy. Oba druhy jsou hodně sladké.

 

Mixit

Na stránkách www.mixit.cz si můžete namíchat müsli podle svých představ. K bezlepkovému základu (nazvanému vtipně Bezlepkový pozob) si můžete přidat libovolné ovoce, ořechy a další suroviny. Případně si můžete objednat i hotové bezlepkové müsli Pepek Bezlepek (rýžové crispies, jáhlové vločky, kukuřičné lupínky, pohankové lupínky, physalis, goji, lyofilizované ostružiny a černý rybíz, cukr, sůl).
Po několika letech působení na českém trhu výrobci vyslyšeli přání bezlepkářů a začali na webu přehledně značit alergeny. Kromě müsli prodávají i bezlepkové kaše (rýžová a jáhlová bohužel obsahují mléko, kaštanová ne).

Vyjádření od výrobce ohledně bezlepkovosti:
"Bezlepkové výrobky (hotové směsi, Mixitky, Křupavé ovoce) vyrábíme v oddělené výrobě. Individuální mixy, označené poznámkou "jsem celiak" vyrábíme ve standardním provozu, proto mohou být kontaminovány."
Tomáš Huber (soukromý email, 18.6.2015)

 

Natural Jihlava

Granola, 3 druhy (jahodová, meruňková, s mandlemi). 200 g cca 30 Kč. Sladká, chutná, ale nejedná se o klasické müsli ve smyslu směs vloček.

 

Další bezlepková müsli, zatím námi neozkoušená:

ProvitaBezlepkové müsli (borůvka, čokoláda, malina) - 100 g cca 25 Kč.

GlutenexMüsli ovocno-ořechové, Müsli ovocno-čokoládové

Bezgluten

Country Life nově nabízí müsli Tilquhillie, vyrobené z bezlepkových ovesných vloček (obyčejné, s brusinkami, se švestkami) - 500 g stojí 109 Kč. Další novou značkou nabízenou v Country Life (a to poměrně drahou) je müsli Bauck (ovocné, čokoládové) - 300 g stojí 92 Kč.

A jistě mnohé další...

 

Cornflakes

Cornflakes, neboli kukuřičné lupínky, jsou sice vyráběny z přirozeně bezlepkové suroviny (kukuřice), ale přidává se do nich slad, který už bezlepkový není. Nicméně celá řada běžně prodávaných cornflakes splňují limity pro obsah lepku do 20 mg/kg, a jsou proto vhodné pro bezlepkovou dietu. Tato informace bývá uvedena u složení.

Nestlé vyrábí dvoje bezlepkové lupínky - CornfFlakes a Gold Flakes.

Ve zdravých výživách lze zakoupit bezlepkové cornflakes nejrůznějších značek, převážně dovážené ze zahraničí (Doves Farm, Bezgluten, Schär, Cereal Vit a další).

 

Další snídaňové cereálie

S dalšími snídaňovými cereáliemi (Medínek, různé lupínky, kuličky) nemám velké zkušenosti. Prosím, podělte se o své v diskuzi pod článkem, ostatní čtenáři je jistě ocení :-)

 

Zpracovala Martina

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

musli od Mixit

(Ediis, 7. 10. 2015 10:50)

Dobrý den, jak mám rozumět tomu, když výrobce Mixit uvádí, že: "Individuální mixy, označené poznámkou "jsem celiak" vyrábíme ve standardním provozu, proto mohou být kontaminovány." To přeci celiakům může uškodit, ne??

Re: musli od Mixit

(Petra, 7. 10. 2015 21:00)

Dobrý den,
podle mého názoru tam nebezpečí kontaminace určitě je. Je ale pravda, že takové nebezpečí hrozí i u řady přirozeně bezlepkových potravin (napadají mě luštěniny, pohankové a jáhlové vločky a další). Řada výrobců se před tímto brání výrokem "může obsahovat stopy..." nebo "vyrobeno v závodě, který zpracovává také...". Takže je asi na Vás, jestli tomu budete věřit nebo ne.
Petra

snídaně

(lucie, 28. 5. 2014 22:46)

zdravím, přidávám tip právě na sladké (nejen snídaňové) výrobky. U nás se osvědčily buď tyto od doves farm http://www.dovesfarm.cz/cz/produkty-eshop/lupinky-bio-a-bez-lepku nebo pak od poexu http://www.poex.cz/eshop/index.php?sekce=detail_polozky&id_produktu=7768-perinky-kakaove-s-vanilkovou-prichuti---bez-lepku&kategorie_id=40

Re: snídaně

(Petra, 29. 5. 2014 8:13)

Lucie, moc díky za tipy, určitě se budou někomu hodit.
Petra