Oves od přírody neobsahuje lepek, ale avenin, bílkovinu podobnou lepku, na kterou je podle studií citlivých asi 5 % celiaků. Navíc může při kontaktu ovsa s jinými obilovinami dojít ke kontaminaci lepkem jako takovým.
O bezlepkový oves určený pro celiaky je na farmách pečováno tak, aby ke kontaminaci během pěstování a mletí nedošlo. Farmáři osobně prochází pole a odstraňují jakékoli obilí, které může způsobit kontaminaci, zajišťují, že kombajn je po každé sklizni vyčištěn, a testují všechny kamiony s nezpracovaným ovsem, které do mlýna přijíždí nebo z něj odjíždí. Bezlepkové ovesné výrobky se pečou ve specializovaných bezlepkových pekárnách a jsou testovány v souladu s legislativou.
Jak bezpečně zařadit oves do bezlepkové diety
Z důvodu obsahu aveninu a možné reakce na něj se nově diagnostikovaným celiakům doporučuje, aby se ovsu prvních 6 měsíců až 1 rok od diagnózy vyhýbali. Po uplynutí této doby může být bezlepkový oves postupně zařazován do jídelníčku, ale za pečlivého monitorování zdravotního stavu, nejlépe ošetřujícím lékařem. Pokud podávaný bezlepkový oves nevyvolá u celiaka reakci, není důvod se mu dále vyhýbat. Kvůli riziku kontaminace není vhodné jíst ovesné vločky, které jsou běžně dostupné v obchodech.
Proč oves zařazovat pravidelně do jídelníčku?
- má vysoký obsah vlákniny
- dodá tělu potřebné vitamíny skupiny B
- má nízký glykemický index (zasytí na dlouhou dobu)
- snižuje cholesterol
- pomáhá snižovat vysoký krevní tlak
- snižuje riziko kardiovaskulárního onemocnění
Jak zařadit oves do jídelníčku
- Bezlepkové ovesné vločky (je nutné kupovat vločky označené jako bezlepkové, u jiných hrozí kontaminace lepkem) – na přípravu ovesné kaše, domácího müsli, tyčinek a do pečiva
- Bezlepkové sladké ovesné sušenky Nairns (s čokoládou, s rozinkami, se sirupem) a Tesco Free From (zázvorové)
- Bezlepková ovesná mouka