Atopický ekzém a potravinové alergie očima mámy

Jana Ligurská
 
…A od té doby už žijeme normální život s pěti veselými dětmi s krásně hebkou pokožkou. Já vím, pro většinu z vás pět dětí není normální rodina a jídelníček bez mléka, pšenice a vejce si možná taky moc neumíte představit, ale věřte nebo ne, my si žijeme krásně…
 
V dnešní recenzi bych vám ráda představilaatopicky-ekzem_1.jpg knižní novinku, která si podle mě zaslouží čestné místo v knihovničce všech atopiků. A vlastně ne v knihovničce, ale spíš na nočním stolku, lenošce nebo gauči, prostě tam, kde si nejčastěji čtete. Věřím totiž, že pokud vy, vaše děti nebo někdo vám blízký trpí atopickým ekzémem, najdete v knížce tolik užitečných informací, že se k ní budete často vracet a na poličce v knihovně se moc neohřeje.
 
Autorka knížky je maminkou pěti (!!!) dětí, z nichž tři nejmladší, dvojčata Kubík a Matýsek, a jejich sestřička Anežka, trpí těžkou formou atopického ekzému. Pokud jste někdy trpěli atopickým ekzémem nebo pokud znáte někoho, kdo s ním bojuje, víte sami moc dobře, že je to běh na dlouhou trať. Knížka má usnadnit situaci všem, kdo se na tuto trať museli nedobrovolně vydat. Literatury o atopickém ekzému moc neexistuje, alespoň ne v češtině. A mezi tím, co u nás je k sehnání, je tato knížka zcela výjimečná. Nejedná se totiž o strohý popis symptomů, možných původců a možností léčby, ale o živé vyprávění ze života sedmičlenné rodiny, ve kterém s každou další stránkou držíte mamince palce, aby vše zvládla, odhalila všechny původce dětských obtíží a děti se už konečně zbavily těch nevábných a svědivých fleků všude po těle. Nečekejte ale vyprávění na dobrou noc s minimální informační hodnotou. Naopak, pasáže ze života rodiny, odlišené od hlavního textu kurzívou, jsou jen na dokreslení předávaných informací. Základ tvoří ucelený a detailní výklad všech témat, která s atopickým ekzémem souvisí.
 
V úvodní kapitole nás autorka seznamuje se základními pojmy – co je to atopický ekzém, jaké bývají příčiny jeho výskytu, jak se mu bránit a jak ošetřovat postižená místa. V následující kapitole Spolupráce s lékaři zjistíte, že u těžších případů ekzému se kromě dětského lékaře  můžete obrátit na specialisty, zejména na dermatologa a alergologa. Dovíte se, jaké typy krémů a mastí existují a jak je používat. To, že ekzém velmi často souvisí s alergiemi, a to hlavně potravinovými, se sice pomalu dostává do obecnějšího povědomí, ale stále bohužel existuje řada lékařů, kteří tuto souvislost popírají. V části věnované alergologii se proto dovíte, jaké testy je možné dětem udělat a jaké závěry z nich vyvodit.
 
Na tuto odbornou kapitolu navazuje část věnující se potravinovým alergiím. Jak autorka správně říká, alergie mohou mít děti téměř na všechno, včetně rýže, ledového salátu nebo brambor. Nejčastěji alergie způsobují potraviny, se kterými se ve svém jídelníčku setkáváme nejčastěji. Profil nejčastějších alergenů závisí na věku alergiků, ale také na zemi, odkud pocházejí – u nás je velmi častá alergie na pšenici, v Asii zase na rýži. Aby byla situace ještě složitější, existuje několik typů alergií:
klasické alergie způsobené IgE protilátkami, které se projevují rychlou reakcí, nejčastěji ve formě kopřivky, kýchání či bolesti břicha
non-IgE mediované alergie, jejichž příznaky se projeví za několik hodin až dní a jsou méně nápadné (pupínky, nadýmání, menší bolesti břicha…)
intolerance, které jsou způsobeny nedostatečnou enzymovou aktivitou pro trávení určité potraviny (nejznámějším příkladem je laktózová intolerance).
V kapitole Potravinové alergie jsou pak postupně probrány u nás nejčastější alergeny, jejich výskyt v běžných potravinách a možnosti zkřížených alergií (např. pokud má dítě velmi silnou alergii na vejce, hrozí mu zkřížená alergie na kuřecí maso).
 

O tom, že hledání původce ekzému je jedna velká detektivka, svědčí kapitola Eliminačně-expoziční dieta. Alergologické vyšetření zřídkakdy objeví všechny původce potíží, a tak nezbývá, než z dětského jídelníčku vypustit všechny běžné alergeny, nechat tělu určitou dobu na obnovu, a následně pomaličku, jeden po druhém, alergeny zase zařazovat a sledovat, zda dojde ke zhoršení ekzému. Ano, je to složité, hla když musíte naráz vynechat pšenici, mléčné výrobky, vejce, luštěniny, ořechy, ryby, drůbež, hovězí… A aby to bylo ještě složitější, je třeba hlídat další možné příčiny zhoršeného ekzému – rostoucí zoubky, nachlazení, nový prášek na praní, pylovou sezónu…
 
Když už víte, co dítěti vadí, stojíte před těžkou otázkou – čím ho krmit? Nebo čím krmit sebe, pokud ještě kojím? Odpovědi nabízí kapitola Jídelníček bez alergenů v praxi. Chce to jen trochu cviku a brzy přijdete na to, jak suroviny kombinovat a připravit výživnou snídani, chutný a barevný oběd, zdravou svačinku i výbornou večeři.
 
Závěrečná kapitola Běžný život s ekzémem přináší řadu rad, jak si s ekzémem poradit v každodenním životě – kde shánět oblečení s rukavičkami a návleky zamezujícími škrábaní, jak se vyhýbat dráždivým chemikáliím v domácnosti, jak pečovat o nehty, aby se dítě neškrabalo do krve, jaké příspěvky na péči je možné u těžkých atopiků získat…
 
Co říct závěrem? Knížku můžu jen a jen doporučit, je čtivá a nabitá informacemi. Nenašla jsem v ní nic, co bych mohla vytknout. Myslím, že by si ji měli přečíst nejen rodiče malých atopiků, ale i dospělí, kteří ekzémem trpí, a řadu cenných informací v ní jistě najdou i dětští lékaři.
atopicky-ekzem_4.jpgatopicky-ekzem_2.jpg
 
4/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *