Ořechová másla

Ořechová másla poslední dobou zažívají velký boom, vychvalují je bloggerky, propagátoři zdravé výživy i vášniví mlsalové. Proč? Ořechy jsou skvělým zdrojem:

  • bílkovin (arašídy obsahují 30 %, mandle 25 %, kešu 20 %, lískové oříšky 15 %)
  • kalitních, převážně nenasycených tuků
  • vlákniny
  • stopových prvků (vápník a mangan v mandlích, zinek a měď v kešu)

Ořechová másla koupíte v prodejnách zdravé výživy, ale poslední dobou stále častěji i v supermarketech. Jen pozor na složení, některé levnější značky obsahují spoustu přidaného tuku, cukru a slušnou řádku aditiv. Určitě je lepší si připlatit a koupit si kvalitní produkt, ve kterém jsou opravdu jen ořechy a případně špetka soli.

Nerozšířenější a nejznámější je bezesporu máslo arašídové. U nás je stále dost přehlížené, ale například v Americe bez něj nedají ani ránu, plní jím čokoládu, máčejí si do něj kousky jablka, přidávají ho do dezertů… Ač arašídy vlastně nejsou ořechy, ale luštěnina, máslo se obvykle řadí mezi ta ořechová. Z pravých ořechových můžete vybírat mezi mandlovým, kešu, vlašským, lískooříškovým, kokosovým, makadamovým a dalšími. Kromě ořechů se často mixují i semínka. Nejznámější je sezamová pasta tahini, moc dobré je i máslo konopné, slunečnicové nebo dýňové.

arasidove-a-slunecnicove-maslo-1.jpg

 

Jak ořechová másla používat?

– na pečivo místo běžného másla nebo margarínu (oblíbená je kombinace s džemem nebo medem)

– do snídaňových kaší

– do smoothies

– do těst pečených moučníků (arašídovo-čočkové sušenky, arašídové sušenky s quinoou)

– na přípravu polev, krémů a nádivek

– ve slané kuchyni: dipy (indické arašídové čatní), asijské omáčky (omáčka k letním závitkům), polévky (africká arašídová polévka)

– jen tak na lžičku

 

arasidove-maslo-5.jpg

 

Jak připravit ořechová másla doma

Ořechová másla se připravují jednoduše, obvykle stačí nasypat libovolné ořechy do mixeru a vytrvale mixovat, až z nich vznikne hladká pasta, případně přidat špetku soli pro zvýraznění chuti. Pokud je chcete připravit doma, budete potřebovat opravdu kvalitní mixer a spoustu trpělivosti, některé druhy ořechů se mixují až 30 minut a občas vyžadují přidání malého množství rostlinného oleje. Podrobný návod naleznete zde.

 

Jaká másla jsem si oblíbila?

Zezačátku jsem si kupovala jen arašídové máslo, pak jsem přišla na to, že se dá poměrně snadno vyrobit doma, protože arašídy obsahují dostatek tuku a dobře se mixují.

Protože jsou arašídy přeci jen silný alergen a často jsou plné plísní a toxinů, snažím se zařazovat i zdravější alternativy, například mandlové a kešu máslo. Jejich cena je podstatně vyšší, ale zase se dají sehnat v kilových kbelíčcích, čímž se sníží alespoň náklady na obaly. Na internetu i ve zdravých výživách seženete celou řadu značek, například MyProtein, Nutspread, Grizly nebo Meridian.

Mandlové máslo obsahuje přibližně 25 % bílkovin a 12 % vlákniny a je skvělým zdrojem vitamínu E, manganu, hořčíku a vápníku. Mandle se většinou používají celé i se slupkou, která máslu dodá tmavě hnědou barvu.

Kešu máslo obsahuje přibližně 20 % bílkovin a 4 % vlákniny. Má světlou krémovou barvu, chuťově je jemné a skvěle se hodí pro zjemnění pokrmů. I když obsahuje méně proteinů a vlákniny než máslo mandlové, je skvělým zdrojem mědi, železa, fosforu, hořčíku a zinku.

Titulní obrázek převzat z www.runnersworld.com.

Jak se vám líbil příspěvek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *