Jdi na obsah Jdi na menu
 


Veggie Náplavka Joy - květen 2019

Pražská Náplavka hostí dvakrát do roka největší veganskou akci pod širým nebem - Veggie Náplavku. Ta letošní měla podtitul Joy (radost) a konala se jako již tradičně prvního máje. Musím uznat, že toto datum má svoje kouzlo, a to nejen pro zaláskované - jaro už většinou vítězí nad zimou, návštěvníci mohou nastavit tváře slunečním paprskům a dopřát si třeba první letošní zmrzlinu. Pravda, letos to zase taková idylka nebyla, ráno spadlo pár kapek a celý den byl víceméně pod mrakem, ale kolem poledne se na nás i to sluníčko usmálo.

veggie-naplavka-2019_05_1.jpg

Na Náplavce se podle pořadatelů sešlo přes sto stánků. Většina z nich nabízela něco dobrého k zakousnutí nebo na zapití, ale na některých bylo možné zakoupit i veganskou kosmetiku či oblečení a nebo se dovzdělat v oblasti veganského aktivismu. Na hlavním pódiu běžel po celý den program složený z přednášek, rozhovorů a ukázet a skvělou novinkou byla i jóga zóna, kde jste si mohli protáhnout tělo pod vedením zkušených instruktorů.

 

Co mě letos zaujalo?

veggie-naplavka-2019_05_2.jpg

Soyka (soyka.bio): České výrobky ze soji, v nabídce mají sojové mléko (natural, s vanilkou, s kardamomem), sojový jogurt, majonézu, silken tofu… Výrobky Soyka mám moc ráda, jsou skvělé na chuť, vyrobené z bio sojových bobů a za mě velkým plusem je i to, že jsou prodávané ve skle namísto plastu.

 

veggie-naplavka-2019_05_3.jpg

Mletý rooibos (matchatea.cz): O rooibosu jste už určitě slyšeli – čaj, tedy spíše nečaj, sladké medové chuti, pocházející z Jižní Afriky. Neobsahuje kofein, zato je plný antioxidantů a minerálů. Také už jste nejspíš slyšeli o firmě MatchaTea, která vyrábí jednoporcové sáčky kvalitního matcha čaje. Co vznikne, když se to obojí spojí dohromady? Firma MatchaTea rozemele kvalitní rooibos čaj na jemný prášek a zabalí ho do jednoporcových sáčků. Výrobek je naprostou novinkou na trhu a musím říct, že mě opravdu nadchnul. Na trhu jsem ochutnala nápoj připravený ve vodě a v rostlinném mléce a už se těším, jak s rooibos práškem budu experimentovat – určitě bude skvělý do smoothies, kaší, palačinek i pečených koláčů.  

 

veggie-naplavka-2019_05_4.jpg

Možná jste v poslední době narazili na rostlinné nápoje značky AdeZ. Já je viděla např. v Penny Marketu, DM drogerii nebo obchodě Relay. V nabídce je mandlové, rýžové a kokosové "mléko" balené po 800 mL a dále dva nápoje s ovocnou šťávou (kokos & bobule a oves & jahoda & banán) ve 250mL lahvích. Plastové obaly mě od koupě dost odrazují, ale výrobce se hájí tím, že při jejich výrobě používá 30 % obnovitelných zdrojů a že jsou plně recyklovatelné. Velkým překvapením pro mě bylo zjištění, že je vyrábí firma CocaCola. Pro náš trh je AdeZ novinkou, ale v Latinské Americe, odkud tato značka pochází, byla uvedena na trh už v roce 1988.

 

veggie-naplavka-2019_05_5.jpg

Grizly (www.grizly.cz) je můj nejoblíbenější e-shop. Objednávám od nich kilová balení semínek, sušeného ovoce a luštěnin. Občas k objednávce přihodím rostlinný protein, miso pastu, kakao nebo pohankové vločky. Vyhovuje mi, že můžu objednat většinu svých oblíbených potravin na jednom místě, dopravu mám při objednávce nad 1500 Kč zdarma a do supermarketů chodím už jen minimálně, hlavně pro ovoce a zeleninu. Poměr cena–kvalita je obvykle velmi dobrý, i když se mi už několikrát stalo, že výrobek nebyl tak kvalitní, jak bych si představovala (například asi čtvrtina mungo fazolek nenaklíčila, v lněném semínku bylo dost smetí a v datlích jsou ostré úlomky pecek). I tak ale můžu Grizlyho doporučit. A pokud máte rádi ořechová másla, můžete vybírat z velmi široké nabídky, kterou navíc stále rozšiřují.

veggie-naplavka-2019_05_6.jpg

 

Dále bylo možné ochutnat například veganský „hermelín“ Vegmelín (alexyr.cz), vyrobený z kešu a hermelínové kultury, slané indické zobání Čát Čapát (www.catcapat.cz), tropické ovoce, asijský street food nebo zákusky od MomoCafé (www.momocafe.cz) nebo bezlepkové cupcakes od Nebeské dortíčky (www.nebeskedorticky.cz).

veggie-naplavka-2019_05_mix.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář