Veggie Náplavka Joy – květen 2019

Pražská Náplavka hostí dvakrát do roka největší veganskou akci pod širým nebem – Veggie Náplavku. Ta letošní měla podtitul Joy (radost) a konala se jako již tradičně prvního máje. Musím uznat, že toto datum má svoje kouzlo, a to nejen pro zaláskované – jaro už většinou vítězí nad zimou, návštěvníci mohou nastavit tváře slunečním paprskům a dopřát si třeba první letošní zmrzlinu. Pravda, letos to zase taková idylka nebyla, ráno spadlo pár kapek a celý den byl víceméně pod mrakem, ale kolem poledne se na nás i to sluníčko usmálo.

Na Náplavce se podle pořadatelů sešlo přes sto stánků. Většina z nich nabízela něco dobrého k zakousnutí nebo na zapití, ale na některých bylo možné zakoupit i veganskou kosmetiku či oblečení a nebo se dovzdělat v oblasti veganského aktivismu. Na hlavním pódiu běžel po celý den program složený z přednášek, rozhovorů a ukázet a skvělou novinkou byla i jóga zóna, kde jste si mohli protáhnout tělo pod vedením zkušených instruktorů.

 

Co mě letos zaujalo?

Soyka (soyka.bio): České výrobky ze soji, v nabídce mají sojové mléko (natural, s vanilkou, s kardamomem), sojový jogurt, majonézu, silken tofu… Výrobky Soyka mám moc ráda, jsou skvělé na chuť, vyrobené z bio sojových bobů a za mě velkým plusem je i to, že jsou prodávané ve skle namísto plastu.

 

Mletý rooibos (matchatea.cz): O rooibosu jste už určitě slyšeli – čaj, tedy spíše nečaj, sladké medové chuti, pocházející z Jižní Afriky. Neobsahuje kofein, zato je plný antioxidantů a minerálů. Také už jste nejspíš slyšeli o firmě MatchaTea, která vyrábí jednoporcové sáčky kvalitního matcha čaje. Co vznikne, když se to obojí spojí dohromady? Firma MatchaTea rozemele kvalitní rooibos čaj na jemný prášek a zabalí ho do jednoporcových sáčků. Výrobek je naprostou novinkou na trhu a musím říct, že mě opravdu nadchnul. Na trhu jsem ochutnala nápoj připravený ve vodě a v rostlinném mléce a už se těším, jak s rooibos práškem budu experimentovat – určitě bude skvělý do smoothies, kaší, palačinek i pečených koláčů.  

 

Možná jste v poslední době narazili na rostlinné nápoje značky AdeZ. Já je viděla např. v Penny Marketu, DM drogerii nebo obchodě Relay. V nabídce je mandlové, rýžové a kokosové „mléko“ balené po 800 mL a dále dva nápoje s ovocnou šťávou (kokos & bobule a oves & jahoda & banán) ve 250mL lahvích. Plastové obaly mě od koupě dost odrazují, ale výrobce se hájí tím, že při jejich výrobě používá 30 % obnovitelných zdrojů a že jsou plně recyklovatelné. Velkým překvapením pro mě bylo zjištění, že je vyrábí firma CocaCola. Pro náš trh je AdeZ novinkou, ale v Latinské Americe, odkud tato značka pochází, byla uvedena na trh už v roce 1988.

Grizly (www.grizly.cz) je můj nejoblíbenější e-shop. Objednávám od nich kilová balení semínek, sušeného ovoce a luštěnin. Občas k objednávce přihodím rostlinný protein, miso pastu, kakao nebo pohankové vločky. Vyhovuje mi, že můžu objednat většinu svých oblíbených potravin na jednom místě, dopravu mám při objednávce nad 1500 Kč zdarma a do supermarketů chodím už jen minimálně, hlavně pro ovoce a zeleninu. Poměr cena–kvalita je obvykle velmi dobrý, i když se mi už několikrát stalo, že výrobek nebyl tak kvalitní, jak bych si představovala (například asi čtvrtina mungo fazolek nenaklíčila, v lněném semínku bylo dost smetí a v datlích jsou ostré úlomky pecek). I tak ale můžu Grizlyho doporučit. A pokud máte rádi ořechová másla, můžete vybírat z velmi široké nabídky, kterou navíc stále rozšiřují.

Dále bylo možné ochutnat například veganský „hermelín“ Vegmelín (alexyr.cz), vyrobený z kešu a hermelínové kultury, slané indické zobání Čát Čapát (catcapat.cz), tropické ovoce, asijský street food nebo zákusky od MomoCafé (www.momocafe.cz) nebo bezlepkové cupcakes od Nebeské dortíčky (www.nebeskedorticky.cz).

Jak se vám líbil příspěvek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *