Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karob

Karob

Co je zač
Karob (svatojánský chléb) je získáván z plodů rohovníku rostoucího ve karob-plody.jpgStředomoří. Podle pověsti ho s oblibou jedl svatý Jan, proto se také nazývá svatojánský chléb. Karob znali už starověcí Egypťané a Řekové. Říká se, že plody karobu se využívaly jako měrná jednotka, protože jsou velmi uniformní ve velikosti a váze. Semena dostala v arabštině jméno kharrub, v řečtině kerátion, z čehož vznikl i český název karát.

 

Proč ho zařadit do jídelníčku
Karob vyniká především velkým obsahem bílkovin, minerálů a vitamínů. Na rozdíl od kakaa neobsahuje kofein, alergenní látky, methylxanthiny ani theobromin. V karobu jsou bohatě zastoupeny především hořčík, vápník, železo, fosfor, nikl a vitamíny A, B, a D. Kromě toho je přírodním zdrojem aminokyselin (alaninu, prolinu a valinu) a vlákniny.
Moučka z plodů rohovníku je považována za hypoalergenní a velmi vhodnou nejen při bezlepkové dietě, ale např. i v kojenecké výživě. Karob má navíc příznivý vliv na trávení, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a na rozdíl od kakaa jeho požití nevyvolává zrychlený tep, poruchy spánku nebo hyperaktivitu. Protože neobsahuje kofein, hodí se pro lidi trpící migrénami a s citlivostí na kofein.
Zatímco kakao obsahuje až 23 % tuku a pouze 5 % cukru, v případě karobu je to 7 % tuku a až 48 % cukru, proto není nutné ho uměle přislazovat. Kalorická hodnota karobu je přitom asi o třetinu menší než u kakaa.

 

K čemu se hodí

  • sladké pečení a příprava sladkých dezertů
  • náhražka kakaa do dezertů, do sladkých kaší, pudinků, palačinek
  • příprava karobového “kakaa”
  • přidáním lžíce karobové mouky získá slané pečivo tmavší barvu
  • příprava smoothies

 

Obrázek karobu jsem si půjčila na www.traditionaloven.com.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kde mozem zohnat karobovu muku?

(katarína, 5. 11. 2012 21:55)

kde mozem zohnat karobovu muku?

Re: kde mozem zohnat karobovu muku?

(Petra, 6. 11. 2012 17:16)

Karobový prášek (moukou bych to nenazývala) kupuji v prodejnách zdravé výživy. Vypadá např. takto http://www.countrylife.cz/svatojansky-chleb-tmavy-500-g-bio-country-life.