Krabicové mléko

Poslední aktualizace: 7.3.2015

 

Úvod

Žádné nemléčné mléko nechutná stejně jako kravské mléko, ale některá rostlinná mléka jsou i tak velmi chutná.
Nejrozšířenější jsou sojová mléka. Určitě je dobré zapojit do jídelníčku i jiná rostlinná mléka, protože soja je silný alergen. Poměrně rozšířená jsou i rýžová mléka, která žádný takový alergen neobsahují (alergiků na rýži je velmi málo). Na druhou stranu jsou tato mléka dost sladká a mívají vodovější konzistenci než ta sojová. U ořechových mlék (mandlové lískooříškové, kokosové…) je opět potřeba vzít v úvahu fakt, že ořechy jsou alergeny. Další nevýhodou je jejich vyšší cena. 

 

Výrobci a značky

Alpro Soya

http://www.alprosoya.cz/
Klasické Alpro Soya (modrá krabice) je velmi dobře dostupné v běžných obchodech (Albert, Billa, Tesco, Globus…). Chuťově patří k těm nejlepším náhražkám kravského mléka. Je dost sladké. Cena se pohybuje zhruba v rozmezí 55-65 Kč za 1 litr (nejlevnější bývá v DM drogerii, kde také koupíte 500ml balení).

Varianta Alpro Soya Light je méně sladká a nemá tak intezivní chuť. Osvědčilo se mi například na sladké müsli.
Alpro také vyrábí ochucená mléka: čokoládové, vanilkové, banánové, a červené ovoce. Menší balení po 250 ml jsou opatřena brčkem a jsou ideální na cesty. Všechny příchutě a různě velká balení prodává DM drogerie a nově je najdete v Albertu. V DM také koupíte balení 3 kakaových mlíček Alnatura, které vychází levněji než jednotlivé kusy.

V Intersparu a Albertu si můžete koupit mandlové a rýžové Alpro v litrovém balení. Ve Intersparu je o něco levnější než v Albertech.

Od jara 2013 je v DM drogerii dostupné 250ml balení lískooříškového a mandlového Alpra (cena 28 Kč).

 

Provamel

http://www.countrylife.cz/provamel/
Další výborná značka je Provamel. Na chuť jsou jejich mléka dobrá. Vyrábí se v těchto variantách: natural, vanilkový, čokoládový, jahodový, banánový, s vápníkem a bio omega 3. Kromě sójových vyrábí Provamel i rýžové a ovesné mléko.
Mléka Provamel jsou dostupná ve zdravých výživách, jeden nebo dva druhy bývají v Albertu a občas v Tescu.

 

Alnatura

Výrobky značky Alnatura najdete v DM a v Globusu. Rostlinná mléka existují v mnoha variantách: obyčejné sójové, sójové s vápníkem, rýžovo-sojové, rýžové… Vyrábějí se i sladké varianty (vanilkové a čokoládové). Jejich velkou výhodou je poměrně nízká cena. Naše zkušenost říká, že mají bohužel po otevření poněkud kratší trvanlivost (cca 5 dní).

 

Isola Bio

Značka Isola Bio vyrábí spoustu zajímavých druhů nápojů (mandlový, quinoový s kakaem, pohankový, lískooříškový, kokosový,…), ale jsou poměrně drahé. Seženete je v prodejnách zdravé výživy. Rýžový a sojový nápoj najdete občas ve větším Tescu.

 

Soja so lecker

Mléko Soja so lecker je cenově příznivé a ne špatné na chuť. Je k dostání v Kauflandu a prodejnách zdravé výživy.

 

Denree

Soja Drink Natur mě opravdu neoslovil. Je z něj hodně cítit soja.

 

EcoMil

EcoMil je v prodejnách zdravé výživy poměrně rozšířená značka, ale zatím jsem žádné jejich mléko neochutnala. K dostání jsou např. nápoje ze sladkých mandlí, lískových ořechů nebo quinoy.

 

 

Obchody

Billa

V Bille prodávají pouze mléko Alpro Soya.

 

Albert

Albert nedávno výrazně rozšířil nabídku nemléčných nápojů. Kromě obligátní modré krabice Alpro mají také rýžovou a mandlovou verzi, dále jeden až dva druhy Provamelu. Navíc po převzetí obchodů Spar zachoval značku Free From (jogurty, smetany, máslo… Pozor na ně. Sice jsou bez laktózy, ale obsahují kasein).

 

Kaufland

Kaufland prodává značku Soja so lecker.

 

Tesco

Tesco nabízí různé bezmléčné výrobky, ale často něco vidím jen jednou a pak už ne.
S čím se v Tescu často setkáte:
  • rýžový Provamel
  • Alpro klasické
  • neslazené sojové mléko Soya Unsweetened v béžovém obalu
  • sojové mléko So Organic v černozeleném obalu

 

Globus

V Globusu prodávají rostlinná mléka Alpro všech velikostí a příchutí (sojové, mandlové, ovesné…), Joya a Alnatura.

 

Marks and Spencer

 

Marks a Spencer také prodává sojové mléko (Dairy free soya drink). Chuťově je jiné, než ostatní mléka jako Alpro nebo Provamel. Stejně jako většina podobných nápojů je doslazované, navíc má mírně vanilkové aroma. Chuťově připomíná kravské mléko nejvíce ze všech mlék, která jsem kdy ochutnala. Bohužel se obtížně shání, často není na skladě.

 

Na závěr

Nabídka sojových a jiných „nemléčných“ mlék se neustále rozšiřuje. Pokud s dietou teprve začínáte, jistě budete dlouho zkoušet různé výrobky hledat to úplně nejlepší mléko. Moji favorité jsou Alpro a Alpro Light, sojový nápoj Marks and Spencer a různá rýžová mléka.
Pokud chcete vybírat z více druhů, zamiřte do DM, Intersparu nebo zdravých výživ. Běžné obchody většinou nabízejí pouze jeden či dva druhy mlék, navíc za dost vysokou cenu. Nejlevněji nakoupíte náhražky mléka v drogeriích DM, kde se také vyplatí sledovat různé slevy a akce.

 

Zajímavý odkaz na www stránky zabývající se rostlinným mlékem: http://www.rostlinna-mleka.cz/.

 

Zpracovala Martina

 
Jak se vám líbil příspěvek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *