Lahodně s Ellou a přáteli

Ella Mills

 

„Zdravá strava by nikdy neměla spočívat v příkazech a zákazech.“ (Ella)lahodne-s-ellou-a-prateli-1a.jpg

 

Pokud sledujete můj blog pravidelně, nemusím vám nejspíš Ellu představovat. Tato mladá britská bloggerka se proslavila jednak svými skvělými recepty založenými na nezpracovaných rostlinných surovinách a jednak svým otevřeným přístupem a nezkazitelnou dobrou náladou.

 

Lahodně s Ellou a přáteli je třetí ze série „velkých“ kuchařek (kromě nich ještě vyšla „malá“ kuchařka Džusy a smoothies). Najdete tady takové recepty, na kterých si pochutnáte nejen vy sami, ale i vaše rodina a vaši přátelé, kteří třeba zdravé stravě příliš neholdují.

 

V úvodu Ella radí, jak nenásilnou formou přivést rodinu a přátele ke zdravému stravování. V tomhle se s ní naprosto ztotožňuji:

  • Zaměřte se na známá jídla (zarytý skeptik určitě raději ochutná celozrnné špagety a plněné brambory než salát z kadeřávku).
  • Seznamujte, neškolte (nikdo není rád poučován a nikdo nerad poslouchá, co všechno dělá špatně).
  • Je naprosto v pořádku upravovat si recepty podle vlastní chuti a potřeby.
  • Nedělejte razantní změny ze dne na den (na nové chutě si zvykejte postupně, půjde to mnohem snáze a s větším úspěchem).
  • Nebuďte na sebe ani své okolí moc přísní.
  • Pohrajte si s úpravou jídla a servírováním: jíme přeci i očima.
  • Držte pod pokličkou použité suroviny (hlavní je, že hostům chutná, a to, že je v koláči nastrouhaná červená řepa nebo v polévce celer a kapusta, nemusejí vědět).

lahodne-s-ellou-a-prateli-2.jpg

 

Kuchařka je rozdělená do kapitol podle příležitostí, ke kterým se jednotlivé recepty nejlépe hodí: Snídaně a brunche, Lehké a snadné, Hostiny, Přílohy, Večírky a Dezerty. Každá kapitola obsahuje několik samostatných menu, která Ella vyladila tak, aby se jednotlivé pokrmy k sobě co nejvíc hodily. U snídaní můžete vybírat například mezi snídaní s sebou, sladkým brunchem a novou verzí tradiční anglické snídaně. Z lehkých a snadných pokrmů snadno sestavíte menu na piknik nebo večeři pro všední den. Kapitola Hostiny přináší kompletní menu na dlouhou poklidnou večeři, nedělní oběd, indickou hostinu a romantickou večeři pro dva. V kapitole Večírky zase můžete načerpat inspiraci na nejrůznější chuťovky a koktejly. Závěrečná kapitola Dezerty je prakticky rozdělená na dezerty lehčí a hutnější.

lahodne-s-ellou-a-prateli-3.jpg

 

Samotné recepty jsou dle mého názoru skvělé a těžko bych jim něco vytýkala. Vycházejí z čerstvých surovin, jsou nutričně vyvážené a většinou jsou i rychlé a snadné. Oproti předchozím kuchařkám Ella tentokrát ubrala na drahých a exotických surovinách, takže při vaření nebudete muset sáhnout hluboko do kapsy. Každý se vyvíjíme, a tak i Ella postupně poznává a zařazuje nové suroviny (například arašídové máslo a bohužel pro bezlepkáře i žito a na blogu i špaldu). Líbí se mi, že se nebojí kořenit, hojně používá chilli, pepř, bylinky i indické koření.

lahodne-s-ellou-a-prateli-4.jpg

 

Novými recepty jsem tak nadšená, že se mi jen těžko vybírá, které vám doporučit. Mezi prvními bych určitě ráda zkusila Karamelizované banány (str. 37), Nudle z batátů s krémovou arašídovou omáčkou satay (86), Kokosové rizoto s hráškem a cuketou (119) a Čokoládový koláč s arašídovým máslem (268). Mezi přílohami jsem našla dvě, které s malou úpravou vařím i já sama: Mátovo-hráškové pyré (str. 178, můj recept najdete zde) a Šťouchané brambory s kurkumou a hořčičným semínkem (str. 180, můj recept najdete zde).

lahodne-s-ellou-a-prateli-6.jpg

 

Co se mi na knížce líbí

– skvělé recepty, nápadité, barevné, velmi pěkně zkombinované do jednotlivých menu

– recepty nejsou tak nákladné jako v předchozích kuchařkách (ale i tak často používá mango, avokádo nebo kešu ořechy, nicméně masožrouti také nešetří na kvalitním mase)

– značení receptů, které neobsahují ořechy

– nepoužívá agávový sirup, který podle mého názoru není moc zdravý (obsahuje příliš fruktózy) a ve světě se od něj pomalu upouští

– převaha slaných receptů nad sladkými

lahodne-s-ellou-a-prateli-5.jpg

 

Co se mi na knížce nelíbí

– hodně používá konzervy (rajčata, luštěniny)

– u některých receptů uvádí dobu přípravy a jinde ne

 

Závěrem

Nová kuchařka slavné bloggerky Elly přináší plno skvělých veganských receptů a dýchá z ní pohoda a dobrá nálada. Určitě ji doporučuji každému, kdo si chce zpestřit a ozvláštnit jídelníček neotřelými, nápaditými a zdravými jídly.

Hodnocení 10/10.

 
Jak se vám líbil příspěvek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *