Lahodně s Ellou: Džusy a smoothies pro každý den

Ella Mills

 

Pro všechny milovníky smoothies a džusů

 

Útlá knížečka z edice Lahodně s Elloulahodne-s-ellou-dzusy-a-smoothies-1.jpg přináší 30 receptů na smoothies a džusy. V úvodu Ella popisuje cestu, kterou si nejspíš každý milovník smoothies prošel, od sladkých ovocných nápojů přes ty lehce zelené s přídavkem špenátu až po intenzivní zeleninové šťávy, kterým obvykle chvíli trvá přijít na chuť (poznáváte se? Já sebe ano). Začátečníci jistě ocení návod na výrobu domácích ořechových mlék a másel, která pak mohou využít při přípravě smoothies a kaší.

 

První polovina knihy je věnovaná smoothies. Smoothie jistě všichni znáte – jsou to husté nápoje připravené rozmixováním celého ovoce a zeleniny, takže obsahují veškerou vlákninu a víc vás zasytí. Kromě toho do nich můžete přidat ovesné vločky, ořechy nebo semínka a tím z nich udělat plnohodnotné hlavní jídlo. Když směs připravíte dostatečně hustou, můžete ji servírovat v misce jako kaši a ještě ji podle libosti ozdobit.

 

Smoothies si doma mixuji pravidelně a zkouším všechny možné kombinace, ale i tak se od Elly nechám ráda inspirovat a zkusím do smoothie přidat například matcha čaj, kurkumu nebo koření na mrkvový dort (obdobné našemu perníkovému koření). Navíc mě nadchly ořechové nápoje, například Čokoládovo-oříškové mléko (str. 15) a smoothie Kešu-káva (str. 19).

lahodne-s-ellou-dzusy-a-smoothies-2.jpg

 

Druhá polovina knihy se věnuje džusům (často se můžete setkat i s názvem šťávy). Jedná se o čistou šťávu získanou odšťavněním ovoce a zeleniny, která tělu rychle dodá spoustu energie a vitamínů a působí jako pořádná vzpruha, nicméně vás nezasytí na delší dobu. Sama odšťavňovač nemám a preferuji mixování, protože je mi líto zbavovat ovoce a zeleninu vlákniny a vyhazovat ji. Některé šťávy bych určitě ráda ochutnala, například tu z červené řepy, mrkve a zázvoru (str. 63) nebo z okurky, ananasu a limetky (str. 50).

 

V závěru knížky je i několik receptů míchaných, pro které Ella odšťavní okurku nebo jablko a získanou šťávu použije při přípravě smoothie.

lahodne-s-ellou-dzusy-a-smoothies-3.jpg

 

Co se mi na knížce líbí

– krásné fotografie

– nové nápady na kombinace surovin

 

Co se mi na knížce nelíbí

– malý rozsah – 30 receptů není dle mého názoru dost na plnohodnotnou kuchařku. Myslím, že největší část ceny knihy je její vydání, takže pár stránek navíc by cenu o moc nezvedlo a knížce by určitě prospělo.

lahodne-s-ellou-dzusy-a-smoothies-4.jpg

 

Závěrem

Sbírku 30 nových receptů na smoothies a džusy jistě ocení všichni milovníci tekutých snídaní a svačin. Podle mého názoru Ella vydání knížky trochu uspěchala, osobně bych si na další kuchařku klidně ještě půl roku počkala a našla v ní pak dvojnásobek receptů. Recepty samy o sobě jsou ale moc pěkné a určitě stojí za vyzkoušení.

Pokud si chcete o smoothies přečíst víc u mě na blogu, podívejte se sem:
Smoothies
Smoothie miska

Hodnocení 6/10 (kvůli malému rozsahu, recepty jako takové si zaslouží určitě víc)

lahodne-s-ellou-dzusy-a-smoothies-5.jpg

 
Jak se vám líbil příspěvek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *