Stravování v restauracích v ČR

Poslední aktualizace: 28.3.2015

Úvod

Stravování v restauracích je také velkou kapitolou. Když jsem s dietou začínala, musela jsem vždy znovu a znovu do detailu vysvětlovat obsluze, co smím a nesmím a jak pokrm připravit. Nicméně kromě dvou případů, kdy mi jednou odmítli cokoli připravit a jednou jídlo kontaminovali (bylo mi pak špatně ještě druhý den), vše se vždy podařilo dohodnout.

Dnes je situace mnohem lepší. Od 13.12.2014 jsou všichni výrobci potravin a články veřejného stravování (restaurace, jídelny, pekárny…) povinny uvádět obsah alergenů v nebalených potravinách a jídlech. Alergeny jsou rozděleny do 14 skupin (obiloviny, korýši, vejce, ryby, arašídy, soja, mléko, ořechy, celer, hořčice, sezam, siřičitany, lupina, měkkýši). Více se můžete dočíst zde. Určitě se jedná o vstřícný krok, nicméně bych byla velmi opatrná, protože ne každý kuchař si je vědom skrytých alergenů, např. lepku v umělých bujonech, uzeninách, mléka v pečivu atd. Často také neřeší kontaminaci a bezlepkovou uzeninu bez obav nakrájí stejným nožem jako lepkové pečivo.

To, jestli se vůbec najíte, navíc bezpečně a chutně, je hlavně o komunikaci a o ochotě vámi vybraného zařízení. I když musejí být alergeny uvedeny v jídelním lístku, je potřeba na dietní omezení upozornit obsluhu a kuchaře a pro jistotu zdůraznit i možné skryté formy, např. máslo (na smažení, zjemnění omáček), sýr (na ozdobu), koření (nastavené lepkem) atd.

Jeden tip na závěr – je dobré obsluze nejen vysvětlit, co nesmíme, ale také zdůraznit, co vlastně smíme. Případně si nechat zavolat kuchaře a domluvit se přímo s ním.
 

 

Osvědčené restaurace v Praze

Loving Hut (www stránky) – řetězec veganských restaurací, většina pokrmů je bezlepkových, obsluha je schopná poradit, na co si dát pozor (pšeničné nudle, seitan…). Vybrat se dá jak ze stálé nabídky, tak z poledního bufetu. Výborné místo na rychlý oběd, pokud člověk netrvá na mase. Nicméně restaurace má stále spíš charakter fastfoodu, a to jak vzhledem, tak povahou nabízeného jídla.

Vegan City (www stránky) – veganská restaurace složením menu i konceptem velmi podobná Loving Hutu, většina jídel je opět bezlepkových (až na sendviče a žluté nudle).

Jelica (www stránky) – restaurace nabízí dva zcela odlišné typy jídel: srbskou kuchyni a raw pokrmy. Vyzkoušela jsem raw nabídku, hlavní jídlo a dezert a obojí bylo vynikající.

My Wok (www stránky) – asijské bistro, kde vám udělají rýži nebo nudle na míru. Stačí si vybrat libovolný základ (několik druhů rýže a nudlí), bílkoviny (různé druhy masa, krevety, tofu), zeleninu, omáčku a oříšky. V základu je obsažena směs míchané zeleniny a vajíčko, které ale není problém vynechat. Platí se za jednotlivé položky tak, jak si pokrm sestavíte, a za deset minut máte před sebou talíř voňavého asijského jídla.

Thai Box Food (FB stránky, menu) – nenápadný stánek poblíž Kotvy, kde vám ještě nenápadnější Thajka uvaří na počkání výborné thajské jídlo ve vegetariánském provedení. Na výběr je tofu, soja a "speciální vege-maso", kterému bych se raději vyhla, přeci jen může být na základě seitanu. Většina pokrmů je i veganských, u ostatních se lze domluvit na vynechání vajíčka.

YamYam (www stránky) – dle mého názoru nejlepší thajská restaurace v Praze, na úpravě pokrmu se dalo bez problémů domluvit (a to tak, že z původní verze zbyly snad jen dvě suroviny ).

Remember (www stránky) – podle mnohých nejlepší vietnamská restaurace v Praze. Téměř celé menu je bezlepkové (s výjimkou žlutých vaječných nudlí). Po návštěvě pravého Vietnamu můžu potvrdit, že kuchyně je opravdu autentická!

Ambiente Brasiliero (www stránky) – luxusnější restaurace orientovaná převážně na masožravce, forma „sněz co můžeš“, navíc možnost za nižší cenu vybírat jen ze salátového baru. Obsluha velmi vstřícná, při každé návštěvě mi nachystali speciální pokrmy splňující požadavky mé diety. I jako vegetarián (s vynecháním mléka a vajec vlastně téměř vegan) jsem se tam výborně najedla.

Tandoor (www stránky) – indická restaurace, ne všichni číšníci mluví dobře česky, ale na složení jídel se dá vždy s někým domluvit, jsou velmi ochotní, pokrmy vynikající, i když hodně ostré.

Golden Tikka (www stránky) – indická restaurace, velmi vstřícný personál, na základě předchozí dohody jsou ochotní připravit jakýkoli pokrm s vynecháním toho, co nesmím.

Masala (www stránky) – indická restaurace, mají speciální jídelní lístek pro celiaky, problémem se ukázalo vynechání mléka. Nebyli ochotní cokoli upravit. Navíc je tato restaurace ve srovnání s ostatními indickými hodně drahá.

Karavanseráj (www stránky) – restaurace Klubu cestovatelů, jídla převážně libanonská a indická, nemají speciální bezlepkové menu, ale číšník ihned věděl, o co se jedná, doporučil, co vybrat z jídelníčku a navrhl úpravu jídla tak, aby vyhovovalo naší dietě.

Country Life (www stránky) – restaurace fungují pouze přes den, jsou vhodné na obědy. Každý den připravují alespoň jedno bezlepkové jídlo (označené přeškrtnutým kláskem), obsah ostatních alergenů je třeba si předem zjistit.

Pizza Go Home (www stránky) – bezlepková pizza na doručení či osobní odběr, dle zkušeností ostatních nemají oddělený bezlepkový provoz, korpus byl malý a tvrdý, znovu bych si ji určitě nedala.

 

 

Další restaurace, které sice nemám osobně vyzkoušené, ale nabízejí bezlepkové menu

Švejk restaurant U Karla (www stránky) – restaurace nabízí kompletní bezlepkové menu (dcera majitele je celiačka). S restaurací nemám osobní zkušenost, zkoušela jsem se domluvit e-mailem, ostatní alergeny jsou trochu problém (např. vejce v knedlících, smetana ve svíčkové), ale z menu se dá vybrat i pokrm bez mléka a vajec (např. guláš).

Restaurant UNO (www stránky) – restaurace v obchodním domě Palladium, nabízí bezlepkovou pizzu, bezlepkové těstoviny (obojí bez příplatku) a údajně i bezlepkové pivo Celia a bezlepkové dezerty.

Pizza Coloseum (www stránky) – řetězec pizzerií v Praze, Ostravě a Teplicích, nabízí bezlepkové těstoviny (příplatek 35 Kč), bezlepkovou pizzu (příplatek 50 Kč), bezlepkové pečivo a bezlepkové pivo.

Ambiente Pizza Nuova (www stránky) – nabízejí bezlepkové těstoviny.

Cafeteria & Pizzeria Persona (www stránky) – nabízejí bezlepkové penne vlastní výroby.

Potrefená husa Národní třída (www stránky) – v jídelním lístku mají zřetelně označená bezlepková jídla, v dalších Potrefených husách se prý dá bez problémů domluvit

Kavárna Světnička (www stránky) nabízí palačinky bez lepku, mléka i vajec, a také sojové mléko.

Creperie U Slepé Kočičky (www stránky) – palačinkárna, kde připravují palačinky z pohankové mouky. Pro nás ale bohužel s mlékem a vejcem.

Mlsná žirafa (www stránky) – nabízí deset druhů bezlepkových palačinek, které byly včetně náplní schváleny Sdružením celiaků ČR.

Alriso (www stránky) – restaurace má v názvu přívlastek risotteria italiana, zaměřuje se totiž na rýži a v různých podobách ji používá do většiny pokrmů od předkrmu po dezert. Zdejší menu je tak kompletně bezlepkové. Nabízejí risotto, těstoviny z rýžové mouky, různá masa a celou škálu bezlepkových dezertů.

Raw restaurace: Secret of Raw, Sweet Secret of Raw, Rawcha, Raw For You, Roo Raw Vegan, My raw café, Puro Green, Biogurmania Jelica

Vegetariánské a veganské restaurace: Mlsná kavka, Lehká hlava, Maranatha, Vegetka, Plevel, Maitrea

Cukrárna ve Zdibech (www stránky)

 

Další osvědčené restaurace v ČR

Český Krumlov – Laibon (vegetariánská restaurace, www stránky), Hotel Růže (vyšší cenová kategorie, www stránky), Hotel Old Inn (vyšší cenová kategorie, www stránky) Penzion U Achilla (velmi ochotní majitelé, na snídani mi nakoupili chleba, pomazánku, sojové mléko, tofu…, www stránky)

Jindřichův Hradec – Penzion U Tkadlen (obyčejnější ubytování za skvělou cenu včetně parádní snídaně, dostala jsem pečivo, jogurt, mléko, müsli, luštěninovou pomazánku, www stránky)

Kolín – Pizzeria Týna (nemá sice speciální bezlepkový sortiment, ale bez problémů jsem se vždy domluvila, www stránky)

Lázně Bělohrad – Hotel Tree of Life (vyšší cenová kategorie, www stránky)

Loučeň – Zámecký hotel Maxmilián (www stránky)

Špindlerův mlýn – Hotel Windsor (byla jsem tam již čtyřikrát, pokaždé velmi ochotní, na snídani nakoupili velký výběr bezlepkových a bezmléčných potravin, na večeři jsme se vždy domluvili na úpravě pokrmů z jídelního lístku, www stránky), Hotel Horal (vyšší cenová kategorie, www stránky)

Vrchlabí – Hotel Gendorf (www stránky)

Janské Lázně – Hotel Omnia (www stránky)

Železná Ruda – Hotel Grádl (partner projektu Rekreace bez lepku, na dalších úpravách bez mléka a vajec jsme se bez problémů domluvili, www stránky)

Hamry na Šumavě – Chata Na Papírně (jednodušší ubytování za minimální cenu, skvělý dietní servis, kuchař mi upekl bzl chleba, uvařil bzl knedlíky, zahušťoval bzl moukou…, www stránky)

Babiččino údolí – Model Edison (bez problémů obstarali pečivo, sojový jogurt a rostlinnou pomazánku na snídani, na večeři uvařili jednoduché přirozeně bezlepkové jídlo, www stránky)

 

Pro cestování po ČR byl v roce 2010 zahájen projekt Rekreace bez lepku. Nicméně se zdá, že stránky nejsou několik let aktualizované. http://www.rekreace-bezlepku.cz/

 
5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *