Sušené mléko

Poslední aktualizace: 20.5.2013

 

Úvod

Na rozdíl od krabicového rostlinného mléka nejsou instantní nápoje mlékem v pravém slova smyslu. Jedná se vlastně o směs mouky z příslušné rostliny či rostlin (např. soja a rýže), kukuřičného sirupu a několika přídavných látek. Často jsou obohaceny o vitamíny a minerály. Oproti krabicovému má sušené mléko několik výhod: je levnější, skladnější a má mnohem delší trvanlivost. Nicméně si myslím, že krabicové mléko chutná přeci jen trochu lépe. Alergici a lidé intolerantní vůči mléčným bílkovinám se musí mít na pozoru – řada výrobků, ač se tváří jako rostlinné výrobky a mají na sobě nápis „bez laktózy“ obsahují kasein, a jsou tudíž nevhodné.

 

Zajíc

Výrobce: Mogador (http://www.mogador.cz)
Zajíc je asi nejrozšířenější sušené rostlinné mléko. Dá se koupit v lékárnách (často na objednání), zdravých výživách, ale i v Bille, Globusu a občas i v Lidlu. Vyrábějí se čtyři varianty sojového nápoje (Natural – zelený, Plus – modrý, S vlákninou – světle zelený, S příchutí smetany – fialový) a dvě varianty neobsahující soju (Pohankový – hnědý, Rýžový – žlutý). Ve složení je uveden kaseinát sodný. Nicméně podle prohlášení firmy Mogador je obsah kaseinu velmi nízký, není přidáván cíleně, ale do výrobků se dostává jen jako nečistota při výrobním procesu (viz přiložený e-mail). Sama jsem na bílkoviny kravského mléka velmi citlivá, Zajíce ale běžně používám a nedělá mi problémy. Osobně mi nejvíc chutná pohankový a smetanový, ale to asi záleží na chuti každého.

 
E-mail od výrobce (Mogador) ohledně obsahu kaseinu:
Dobrý den,
reaguji na Váš dotaz ohledně obsahu kaseinu v našem výrobku Zajíc natural. Dovolte abych Vám vysvětlil důvod změny značení tohoto výrobku. Úvodem bych Vás chtěl ujistit, že receptura těchto výrobků zůstala nezměněna. Základní surovina pro výrobu této řady výrobků je vyráběna v závodě, v němž je kaseinát sodný používán pro výrobu ostatních produktů a mezi jednotlivými výrobami není možné provádět kompletní sanitaci. Tato křížová kontaminace je pak zdrojem kaseinátu sodného, který je obsažen v našich produktech. 
Původně jsme zákazníky na tuto skutečnost upozorňovali uvedením věty "Vyrobeno v závodě, který zpracovává kasein.", která byla uvedena na obalech výrobků. Uvedená věta "Vyrobeno v závodě, který zpracovává kasein."není dle kontrolního úřadu dostatečným upozorněním na obsah kaseinu ve výrobku. Na základě tohoto hodnocení bylo přikročeno ke změně textů na obalech výrobků. Kaseinát byl doplněn do složení a pod složení bylo uvedeno upozornění na obsažené alergeny. 
Co se týče reálného obsahu kaseinátu sodného ve výrobcích: max.hodnota obsahu kaseinu, která byla zjištěna, při dodržení návodu na přípravu (25 g zalít 250 ml vody) je 0,1%. Upozorňuji, že hodnota, která je zde uvedena, je maximální, která byla naměřena, průměrná hodnota je tedy pod touto hranicí. 
Nicméně, na základě uvedených zjištění a doporučení jsme změnili značení obalu, abychom poskytli našim zákazníkům všechny potřebné informace a zároveň zajistili splnění požadavků, kladených legislativou ČR. 
Z vlastní zkušenosti vím, že tyto výrobky jsou konzumovány osobami, které trpí alergií na mléčnou bílkovinu (kasein), bez negativních reakcí organismu – závisí na míře alergie na tuto bílkovinu. Pro Vaši představu: např. sušené kravské mléko obsahuje průměrně 31% bílkovin, z toho je cca 70% samotného kaseinu. Tzn., že sušené mléko před obnovením obsahuje 21,7% kaseinu.
Ještě jednou Vás ujišťuji, že receptura zůstala nezměněna a doplnění kaseinátu sodného bylo provedeno ke splnění požadavků legislativy na základě doporučení kontrolního úřadu a doufám, že je toto vysvětlení rozptýlí Vaše obavy.
S pozdravem
Karel Odstrčil (10.8.2011)

 

Soja Milk

Výrobce: ASP Czech (http://www.aspczech.cz)
Sušený nápoj Soja milk lze koupit v lékárnách (na objednání) a v prodejnách zdravé výživy. Je vyráběn v řadě variant: Natural, Vápník + lecitin, Extra protein, Extra protein vanilka, Jahoda, Vanilka. Mně osobně nápoje Soja milk nechutnají a mívám z nich i zažívací potíže. Několikrát jsem si pro zpestření koupila vanilkový nápoj, který není chuťově zase až tak špatný (i když není moc výrazný) a použila jsem ho nejen na pití, ale take při pečení, konkrétně do vánočky.
Pozor, nápoje Extra protein obsahují lepek!

 

Top Natur

Výrobce: ASP Czech (http://www.aspczech.cz)
V létě 2012 uvedla firma ASP Czech na trh novou řadu rostlinných nápojů Top Natur. Vyrábějí se ve variantách Oves milk plus, Pohankový nápoj, Rýžový nápoj, Špaldový nápoj. Ochutnala jsem zatím jen Pohankový nápoj a moc mě neoslovil, Zajíc mi chutná mnohem víc.
Pozor, nápoje Oves milk plus a Špaldový nápoj obsahují lepek!

 

Další výrobky firmy ASP

Kukuřičný nápoj – chuťově velmi nevýrazný, ale od ASP asi nejlepší.
Kokos milk – koupila jsem dvakrát. Prvně mi docela chutnal, podruhé jsem po něm měla opakovaně zažívací potíže a průjmy, podobně reagovala i sestra, takže jsme ho vyřadily z repertoáru.
Oves milkobsahuje lepek!

 

E-mail od výrobce (ASP) ohledně obsahu kaseinu:
Do našich výrobků, kde není uveden kasein ve složení (např. řada Sojamilk nebo OvesMilk), není kasein přidáván. Vzhledem k sortimentu, který u nás zpracováváme však nemůže vyloučit, že tyto výrobky obsahují stopové množství kaseinu. Ve výrobcích, kde je kasein obsažen (přidáván), je to výslovně uvedeno ve složení.
S pozdravem
ing. Vojtěch Čambala (11.5.2011)

 

E-mail od výrobce (ASP) ohledně obsahu lepku:
Dobrý den,
Výrobky Sojamilk extraprotein, Ovesmilk a Ovesmilk Plus Topnatur obsahují ovesnou mouku, která obsahuje lepek. Dříve tato mouka obsahovala tak malé množství lepku, že splňovala legislativní normu pro označování výrobku jako bezlepkovou. Bohužel výrobce po určitých změnách ve výrobě mouky není schopen nízkou hodnotu lepku zajistit. Aktuálně již tyto výrobky nemají označení bezlepkový. Špaldový nápoj je výroben ze špaldy, což je druh pšenice, takže lepek přirozeně obsahuje.
Mezi naše bezlepkové produkty patří Kukuřičný nápoj, Kokosmilk, Sojamilk natural, Sojamilk vápník s lecitinem, z nových rostliných nápojů Top Natur to jsou Pohankový nápoj a Rýžový nápoj.
…Sojamilky vanilka i jahoda jsou také bezlepkové (k výrobě nejsou použity suroviny s obsahem lepku)…
…Sojamilk čokoláda a cappuccino se již nevyrábí. Je možné, že někde na internetu jsou staré stránky s těmito přícutěmi, ale tyto výrobky se minimálně 4roky již nevyrábí…
S pozdravem
Ondřej Hruzík (18.10.2012)

 

Zpracovala Petra

 
Jak se vám líbil příspěvek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *