Cuketové nudle s indickou arašídovou omáčkou

cuketove-nudle-s-indickou-arasidovou-omackou--catni-.jpg

 

Suroviny

1 malá zelená cuketa
černý nebo bílý sezam na posypání

na arašídovou omáčku:
2 lžíce oleje
½ lžičky římského kmínu
½ lžičky černého hořčičného semínka
kousek červené chilli papričky podle chuti
4 kari lístky
špetka mletého fenugreeku (pískavice, římské seno)
varianta a) (ta správná): dvě hrsti arašídů
varianta b) (líná): tři lžíce arašídového másla bez kousků (smooth)
voda podle potřeby

 

Postup

Pokud omáčku připravujeme z celých arašídů (varianta a), arašídy oloupeme, nasucho opražíme, až než lehce zezlátnou a rozvoní se, a po vychladnutí rozmixujeme na hladký prášek. Při nedostatku času je možné sáhnout po sklenici arašídového másla, ideálně obsahujícího jen arašídy a sůl, ne další přidaný tuk, cukr a spoustu éček.

V malém hrnci nebo pánvičce s nepřilnavým dnem rozehřejme olej. Asi 15 sekund na něm opékáme římský kmín, hořčičné semínko a chilli papričku. Poté přidáme kari lístky a fenugreek a opékáme dalších 15 sekund. Koření se musí rozvonět a uvolnit vše potřebné do oleje, ale nesmí se připálit. Směs ihned stáhneme z plotýnky a necháme vychladnout. Když je tento základ (tzv. tadka) vlažný, přidáme namleté arašídy a vodu tak, aby vznikla hladká řidší omáčka. Pokud používáme arašídové máslo, je dobré mít hrnec nebo pánev ještě mírně teplé, aby se máslo dobře rozpustilo. Přilijeme vodu a mícháme, až nám vznikne hladká omáčka. Podle chuti osolíme.

Cuketu omyjeme a nakrájíme na špagety. Je možné použít špagetovač nebo julienne škrabku (která stojí pár korun a nezabere vám moc místa v kuchyni). Špagety promícháme s arašídovou omáčkou, posypeme sezamem a ihned podáváme.

 

Poznámky

Špagety ze syrové zeleniny s nejrůznějšími omáčkami jsou hitem nejen raw kuchyně. Dlouho jsem přemýšlela, že si také pořídím ten úžasný špagetovač a budu špagetovat všechno, od cuket a mrkví, přes hrušky a jablíčka až třeba po brambory a batáty. Nejsem vázaná na raw kuchyni, takže by mi nevadilo hotové špagety následně uvařit nebo orestovat. Nedávno jsem ale narazila na julienne škrabku, která sice nedělá tak krásné spirálky, ale rovné špagety, vyžaduje o trošičku víc práce, ale výsledek je téměř srovnatelný. Navíc škrabka stojí kolem 80 Kč (například tato https://eshop.tescoma.cz/skrabka-julienne-presto-expert) a nezabírá příliš místa v kuchyni.

 
Jak se vám líbil příspěvek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *