Hummus

Hummus je dip či pomazánka původem z Blízkého Východu. Základ tvoří cizrna, dále do něj patří sezamová pasta tahini, hummus-z-cervene-cocky.jpgolivový olej, citronová šťáva a koření (a jak uvádí jeden z výrobců, také špetka lásky smiley). Už z ingrediencí je vidět, že je hummus velmi zdravý. Neobsahuje cholesterol, lepek ani živočišné produkty, zato překypuje bílkovinami, železem a vitamínem B6. Vařená cizrna má nízký glykemický index (Internet uvádí kolem 30-42 podle toho, jestli je vařená nebo konzervovaná), takže na hummusu si mohou pochutnat i diabetici.  

 

Co s humusem dělat
Hummus se dá jíst jako pomazánka, dip k zelenině, k masům, na těstoviny nebo jen tak samotný. Podává se typicky posypaný červenou paprikou a zakápnutý olivovým olejem. Kromě základního receptu existují také variace s karamelizovanou cibulkou, olivami, chili, sušenými rajčaty, nejrůznějším kořením a vlastně čímkoliv, co vás napadne.  

 

Jak na domácí hummus
S humusem jsem se seznámila před lety v zahraničí a od té doby po něm toužím i v Čechách. Nejjednodušší je vyrobit si ho doma čerstvý a podle svého, případně podle našeho webu. Dá se vyrobit i z předpřipravené směsi (Country Life) nebo z instantní cizrnové mouky, ale na pravý, z uvařené cizrny, žádná sušená verze nemá.

Základní recept: zde
Hummus s karamelizovanou cibulkou: zde
Hummus z instantní cizrnové mouky: zde
„Hummus“ z červené čočky: zde
„Hummus“ z batátů: zde (doplním v nejbližší době)

 

Kde se dá  hummus koupit
Hotový hummus pomalu proráží i do českých obchodů. V obchodech se zdravou výživou najdete hummus od různých výrobců, ale kromě I love hummus  (35 Kč / 150g) za něj zaplatíte více, než si zasloluží. V Albertu ho naleznete dokonce ve více verzích za zhruba 43 Kč / 200g (hledejte ho u tofu), v hypermarketech Albert je ke koupi i hummus privátní značky holandské mateřské společnosti Albert Heijn, který je ještě lepší. Pokud si chcete opravdu pochutnat, doporučuji obchody Marks and Spencer, které nabízejí několik druhů.

 

Zpracovala Martina.

 
Jak se vám líbil příspěvek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.