Müsli (a další snídaňové cereálie)

Poslední aktualizace 18.6.2015

 

Bezlepkové müsli

Bezlepkových müsli existuje celá řada. Pokud dodržujete pouze bezlepkovou dietu, máte poměrně široký výběr. Pokud máte i jiná omezení, ať už alergie na ořechy nebo intolerance složek mléka, je třeba pečlivě kontrolovat složení.

Při bezmléčné dietě si dejte obzvlášť pozor na směsi, ve kterých jsou různé lupínky – často bývají obalené v čokoládové nebo jogurtové polevě.

 

Domácí müsli

První varianta je vyrobit si své vlastní müsli přesně podle svých představ. Návody, tipy a inspiraci najdete i na těchto stránkách:
Oříškovo-medové müsli
Kakaovo-kávové müsli
Voňavé müsli s kardamonem
Dobrou a rychlou variantou jsou i jen namíchané vločky se sušeným ovocem a semínky, bez zapékání. U nás vedou vločky jáhlové (jsou jemné a chutné) a pohankové (jsou hodně zdravé). Dále pak bezlepkové ovesné, i když s těmi jsem opatrná a zařazuji je jen občas (těžko říct, jak mé tělo reaguje na avenin, který je v ovsu obsažený a je příbuzný lepku).

 

Semix

Pohankové müsli s amarantem (banán, rozinky, jablko) hodnotím subjektivně jako nejlepší. Seženete ho v prodejnách se zdravou výživou. 300 g stojí cca 60 Kč. Na internetu (např. lekarna.cz) se dá koupit i kilové balení. Je sice doslazované, ale představuje příjemný kompromis mezi přeslazeným „lepeným“ a jen sypaným müsli.

Delikates Musli s červeným ovocem obsahuje jen 1.5 % jahod a malin, ale zato 20 % rozinek. Stejně jako jeho kolega s amarantem je velmi chutné, nepřipadá mi tak přeslazené jako třeba Emco.

 

Schär

Müsli od Scharu je dobře sehnatelná klasika. Schar vyrábí dva druhy: sypané ovocné Müsli Fruit (375 g cca 100 Kč) a sladké křupavé Crunchy Müsli (375 g cca 110 Kč).

 

Emco

Také Emco vyrábí bezlepkové müsli. Pohankové Mysli čokoláda a mandle obsahuje bezmléčnou čokoládu a je vhodné i pro dietu bez mléka. Mysli pohankové medové s ořechy se bohužel hůře shání, doporučuji e-shopy. Oba druhy jsou hodně sladké.

 

Mixit

Na stránkách www.mixit.cz si můžete namíchat müsli podle svých představ. K bezlepkovému základu (nazvanému vtipně Bezlepkový pozob) si můžete přidat libovolné ovoce, ořechy a další suroviny. Případně si můžete objednat i hotové bezlepkové müsli Pepek Bezlepek (rýžové crispies, jáhlové vločky, kukuřičné lupínky, pohankové lupínky, physalis, goji, lyofilizované ostružiny a černý rybíz, cukr, sůl).
Po několika letech působení na českém trhu výrobci vyslyšeli přání bezlepkářů a začali na webu přehledně značit alergeny. Kromě müsli prodávají i bezlepkové kaše (rýžová a jáhlová bohužel obsahují mléko, kaštanová ne).

Vyjádření od výrobce ohledně bezlepkovosti:
"Bezlepkové výrobky (hotové směsi, Mixitky, Křupavé ovoce) vyrábíme v oddělené výrobě. Individuální mixy, označené poznámkou "jsem celiak" vyrábíme ve standardním provozu, proto mohou být kontaminovány."
Tomáš Huber (soukromý email, 18.6.2015)

 

Natural Jihlava

Granola, 3 druhy (jahodová, meruňková, s mandlemi). 200 g cca 30 Kč. Sladká, chutná, ale nejedná se o klasické müsli ve smyslu směs vloček.

 

Další bezlepková müsli, zatím námi neozkoušená:

ProvitaBezlepkové müsli (borůvka, čokoláda, malina) – 100 g cca 25 Kč.

GlutenexMüsli ovocno-ořechové, Müsli ovocno-čokoládové

Bezgluten

Country Life nově nabízí müsli Tilquhillie, vyrobené z bezlepkových ovesných vloček (obyčejné, s brusinkami, se švestkami) – 500 g stojí 109 Kč. Další novou značkou nabízenou v Country Life (a to poměrně drahou) je müsli Bauck (ovocné, čokoládové) – 300 g stojí 92 Kč.

A jistě mnohé další…

 

Cornflakes

Cornflakes, neboli kukuřičné lupínky, jsou sice vyráběny z přirozeně bezlepkové suroviny (kukuřice), ale přidává se do nich slad, který už bezlepkový není. Nicméně celá řada běžně prodávaných cornflakes splňují limity pro obsah lepku do 20 mg/kg, a jsou proto vhodné pro bezlepkovou dietu. Tato informace bývá uvedena u složení.

Nestlé vyrábí dvoje bezlepkové lupínky – CornfFlakes a Gold Flakes.

Ve zdravých výživách lze zakoupit bezlepkové cornflakes nejrůznějších značek, převážně dovážené ze zahraničí (Doves Farm, Bezgluten, Schär, Cereal Vit a další).

 

Další snídaňové cereálie

S dalšími snídaňovými cereáliemi (Medínek, různé lupínky, kuličky) nemám velké zkušenosti. Prosím, podělte se o své v diskuzi pod článkem, ostatní čtenáři je jistě ocení 🙂

 

Zpracovala Martina

 
Jak se vám líbil příspěvek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *